Místo chystaných základů pro nový dům bylo objeveno kompletní archeologické balení – v Anglii byl nalezen pohřbený válečný vůz i s jezdcem a dvěma zapřaženými koni.

Zdá se, že pozemky přichystané pro novou výstavbu rodinných domů anglického Poklingtonu už před několika tisíci lety hostily dávné obyvatele. Mrtvé z doby železné. Budoucí majitelé tak budou mít o čem vyprávět svým návštěvám. Jejich domy totiž budou vystavěny na dávném pohřebišti.

FOTO: Pohřbený vůz s jezdcem i zapřaženými koňmi nadchl archeology

Pohřbený vůz s jezdcem i zapřaženými koňmi nadchl archeology - horse-and-chariotPohřbený vůz s jezdcem i zapřaženými koňmi nadchl archeology - Snímek obrazovky 2018-12-21 v 11.39.07Pohřbený vůz s jezdcem i zapřaženými koňmi nadchl archeology - imagePohřbený vůz s jezdcem i zapřaženými koňmi nadchl archeology - england-constructionPohřbený vůz s jezdcem i zapřaženými koňmi nadchl archeology - chariot-england
Další fotky
Pohřbený vůz s jezdcem i zapřaženými koňmi nadchl archeology - Snímek obrazovky 2018-12-21 v 11.39.10

Pro někoho možná děsivá představa, ale pro archeology byl objev z letošního podzimu naprostou senzací. Nález pohřbeného válečného vozu s jezdcem a koňmi z doby železné je totiž opravdovou raritou.

Naposledy byl podle záznamů podobný vůz i s koňmi a jezdcem objeven roku 1817, další pak v roce 2017. Zatímco pohřbívání nebožtíka spolu s vozem nebylo v době železné neobvyklé (nalezeno jich bylo celkem 26), unikátní je zapřažení koní, které poukazuje na vysoké postavení osoby, jenž zesnula zřejmě okolo roku 500 př. n. l. a řadí se tak k tzv. arrasské kultuře.

Jezdec i s koňmi není jediným funerálním nálezem v Pocklingtonu. Dosud bylo již v okolí objevu na Burnnby Lane (kde se právě plánuje výstavba 77 nových domů) odkryto na 150 kosterních pozůstatků včetně osobních věcí, šperků, mečů a štítů pohřbených spolu se zesnulými.

Prazvláštním pocklingtonským objevem z doby železné je i kostra mladíka, zemřelého ve stáří mezi 17 až 25 lety, jehož páteř byla posmrtně probodnuta mečem a čtyřmi kopí – a v tomto stavu byl i pohřben. Archeologové se domnívají, že šlo o rituál, během kterého mělo být zajištěno uvolnění duše zesnulého.

Při procházce našli meč a užasli. Nejen že je starý 3 tisíce let, ale má stále dokonalé ostří!

Developeři a archeologové spolu těsně spolupracují a doufají, že unikátní objev bude umístěn v nějakém z lokálních muzeí a neopustí tak svoje rodné a posmrtné prostředí.

Jan Králík

Komentáře