Je logické, že když jedete na víkend z města, nebudete si balit smoking a stejně tak si na pracovní trip nemusíte brát flanelovou košili a termo prádlo. Balení zavazadel a jejich velikost sice vždy závisí na účelu cesty, ale existují kousky a zdánlivě nedůležité drobnosti, které by si měl člověk sbalit vždycky. A budou se hodit od Sahary až po schůzi správní rady v Japonsku.

Jděte k základům

Proč si asi zabalit bílou košili? Protože to je nejuniverzálnější kus oblečení na planetě. S ohrnutými rukávy a rozhalenkou k šortkám, s kravatou a džínami k tvídovému saku nebo obleku. Je dobré si je balit kamkoliv a pořád, protože nikdy nevíte, kdy se bude hodit anebo kdy zrovna nebudete vědět, co na sebe. To samé platí u tmavých džín nebo světlých chinos.

Kosmetický arzenál

Balení šamponu a žiletek je tak nějak samozřejmé, ale krom toho by vám nikdy neměly chybět kapky proti zarudnutí očí. Základní Visine je nejlepší a krom toho, že zklidňuje a „vyběluje“ oči, stejný efekt má na zarudnutí po pupíncích nebo podrážděném krku po holení a dá se tudíž použít jako první pomoc. Od věci nejsou ani náplasti na puchýře na nohou a extra výživný krém (třeba Skin Food od Weledy – můžete ho použít na suché lokty, ruce, paty, rty, jako pomádu na vlasy a v případě nejvyšší nouze je kupodivu skvělý na leštění bot a odstranění škrábanců na kůži).

Happy Hour

Vozit nebo nosit s sebou všude placatku s nějakým ušlechtilým pitím není ani znamením alkoholismu, nebo pouze stylu. Je to znamení připravenosti. Při schůzce ve velkém byznysu může fungovat jako skvělé sociální pojidlo, když vás při kempování napadne medvěd a pokusí se vás sežrat, můžete si aspoň vydesinfikovat rány, až v boji zvítězíte. Prostě nešlápnete vedle.

Správně a pohodlně sbalené zavazadlo není náhodné uskupení, právě naopak hraničí s matematickou přesností. Vždy si položte deset jednoduchých otázek a podle těch se sbalíte kamkoliv.

Je to formální cesta, nebo neformální? – Odtud se bude odvíjet, jestli budete balit obleky a formální část šatníku nebo džíny a mikiny.

Má hotel prádelnu nebo čistírnu? – Rozdíl mezi tím, jestli si na dvoutýdenní cestu sbalíte 4 košile nebo 14 a jestli budete brát vlastní žehličku.

Čeká mě večerní akce, která vyžaduje black tie? – Něco jiného je party na pláži na Maledivách, něco jiného tour de bar v Londýně.

Po čem budu chodit? – Vizuálně si představte místo, na které jedete. Včetně toho, jestli budete chodit po betonu, po skalách, písku či po měsíci (aka jestli stačí kožené oxfordky a mokasíny, nebo jestli potřebujete tenisky a pohorky s vysokým vodním sloupcem).

Jaké jsou v destinaci zásuvky? – Ti, kteří hodně cestují mezi kontinenty znají osobní dramata se zásuvkami. Univerzální nástavec se dá ale koupit všude, stojí pár stovek a zachraňuje životy.

Co je v destinaci nelegální? – Logicky nebudete pašovat drogy, ale třeba do Saudské Arábie nemůžete přivézt řadu věcí, které jsou tady legální. Mezi hlavní třeba pornografickou literaturu (Goodbye, Lady Fuckingham), cokoliv obsahující alkohol, léky (i na injekce s inzulinem musíte mít s sebou předpis od doktora), přírodní perly nebo drahé kameny, osobní drony a mnoho dalšího (kolikrát i praktické věci).

P.S. Kondomy se dají krom své primární funkce použít i na zaškrcení rány, ochranu před namočením a tak podobně. Můžete prožít celý život bez nutnosti být za připraveného hrdinu, ale je vždycky lepší takovou situaci zvládnout.

 

Komentáře