Pryč jsou doby, kdy plotna byla ryze dámskou záležitostí. Pánové totiž zjistili, že vaření může být zábava. Počet mužů v kuchyni tak v poslední době radikálně roste a s oblibou sdílíme své kulinářské výtvory i na sociálních sítích. Když muž vaří, má to zkrátka říz. Nejen co do výsledku, ale i do přípravy, muži si dnes totiž potrpí na ty nejlepší vychytávky. Každý z nás prostě potřebuje mít tu správnou výzbroj, aby se mohl stát králem kuchyně. Poradíme, co by vám v ní nemělo chybět.

Ostrý nůž

Říká se, že každý správný muž má mít pořádný nůž. Prosím, vezměte si tuto radu k srdci a pořiďte si domů alespoň jeden opravdu ostrý kousek. Při výběru nože dbejte na to, aby jeho ostří bylo z ušlechtilé oceli a měl pohodlnou rukojeť. Nejkvalitnější nože jsou všeobecně ty japonské, které jsou ostřeny tradiční technikou Honbazuke. Ta představuje třístupňové broušení, ostření a leštění po celé délce čepele, což zaručí extrémně ostrou čepel. Ideálním typem nože pro chlapa je Santoku, velký a všestranný nůž. Kouzla v kuchyni vám s ním půjdou raz dva, příprava potravin bude svižnější, zabere méně času, a hlavně vás bude víc bavit. Pokud plánujete nůž brousit sami, pořiďte si navíc ocílku.

Dřevěné prkénko

Budete-li krájet cibuli nebo jinou zeleninu, vždy používejte kuchyňské prkénko! Zabráníte tak poškození nejen kuchyňské linky, ale především ostří vašeho nože. Plastová prkénka se během chvíle snadno poničí, volte tedy raději ta dřevěná. Za nejkvalitnější jsou obecně považována ta, která jsou vyrobena z lehkého bambusového dřeva. To je odolné natolik, aby se z něj neodlupovaly třísky, zároveň není natolik tvrdé, aby se váš nůž ztupil. Pořídíte-li si tento přírodní výrobek, počítejte s pravidelnou péčí, bambusové dřevo vyžaduje ošetření olejem. Jedině tak nebude vysychat a udrží si svůj tvar.

Litinová pánev

Pořídíte-li si litinovou pánev, jedná se o celoživotní investici. Nádobí z tohoto přírodního materiálu se nyní těší velké oblibě, především díky svým unikátním a nepřilnavým vlastnostem a vzhledem ke své váze mužům padne dobře do ruky. Pořídit si můžete kousek z čistě přírodní litiny, nebo smaltovaný. Přírodní litinu je třeba častým vařením zpočátku vypálit, smaltovaný výrobek funguje skvěle od samého začátku, navíc jej můžete pořídit v mnoha barevných kombinacích. Ať už si vyberete kteroukoliv úpravu, litinová pánev je skvělým pomocníkem při přípravě chutných a šťavnatých steaků, nemusíte se však bát ani zapékání, pánev můžete vložit i do trouby. Ať už si vyberete přírodní či smaltovanou, platí že čím více ji budete používat, tím lépe se vám v ní bude vařit.

Výkonné spotřebiče

Ruční mixér, elektrický sekáček nebo kuchyňský robot? Pořiďte si základní vybavení a místo kvantity upřednostňujte kvalitu. Pokud hledáte skutečně výkonné spotřebiče, volte ty od osvědčených značek, jako jsou Smeg, Bamix nebo KitchenAid. Kromě silného výkonu u nich oceníte i funkční design. Nevíte-li si rady, Pavel Staněk, jeden z majitelů sítě obchodů s prémiovým kulinářským vybavením Potten & Pannen – Staněk, dodává: „Vyplatí se investovat do takového spotřebiče, který Vám vydrží. Přestože počáteční cena je vyšší, s koupí získáváte jistotu, že ho nemusíte za dva roky vyhodit.“

Malé nezbytnosti

Jsou takové kuchyňské vychytávky, které vám usnadní přípravu jídla. Může to být lis na česnek, díky kterému vašemu jídlu dodáte tu správnou chuť, nebo třeba teploměr na maso, který zaručí rovnoměrné propečení masa. Mezi naše další tipy patří i elektrický mlýnek (ideálně ten s doživotní zárukou na mlecí mechanismus), který koření čerstvě nadrtí či opravdu ostré nerezové struhadlo s rukojetí, které oceníte při závěrečném servírování.

Bonusový tip: Nevíte-li si rady s výběrem kuchyňského vybavení, zajděte do některé z prodejen Potten & Pannen – Staněk. Vyškolený personál vám poradí, které výrobky jsou pro vás vhodné a díky nabídce těch nejprémiovějších značek se zkrátka nestrefíte vedle.

Komentáře