Když máme pocit, že potřebujeme v životě výraznější změnu, obvykle máme tendence čekat na kalendářní hranici. Nový týden, měsíc, rok… Žádná linka v kalendáři vám ale se změnou nepomůže, ta totiž začíná u vás. A nemusí rovnou zahrnovat stěhování do nové země, rozvody nebo nedej bože změnu barvy vlasů. Vybrali jsme deset  (relativně) jednoduchých věcí, které stihne každý člověk hned ráno. A dělá je většina úspěšných lidí.

(Ano, někteří je dělat nemusí. Dobrý argument může být Zuckerberg, Musk nebo Jobs. Protiargument je ale jednoduchý – každý se nerodí jako génius a kde chybí trocha talentu, je potřeba dvojnásobek píle.)

Ranní vstávání nemusí být extra příjemná záležitost, ale jde o zvyk. Margaret Thatcher vstávala v pět. CEO Disney je na nohou už ve v půl páté a Bill Gates vstával ve čtyři celou profesní kariéru. Tom Ford už v pět ráno posiluje a Victoria Beckham má před šestou vyřízené všechny maily. Je milion studií na to, že ti, kteří vstávají brzy, jsou produktivnější, stíhají toho více a jsou nabitější energií. Práce do noci nemá tolik výhod, protože mozek je unavenější a pocit produktivity je iluze.

Srovnejte si v hlavě den – nejhorší, co můžete udělat, je zabořit hlavu do telefonu. Nekontrolujte ani maily ani zprávy. V klidu si dejte sklenici vody, uvařte si espresso a dejte si pár desítek minut na tiché uvažování. Co vás čeká, jestli se na to potřebujete připravit, co musíte stihnout, jestli vás čeká něco osobního…. Vytvořte si v hlavě seznam priorit, můžete ho sepsat na papír a až pak začněte něco dělat.

Sportujte – nejde jenom o břišáky na léto. Spíše jde o náplavu spokojených hormonů do mozku a lepší pocit. Když si Obama našel čas na sportování každé ráno a v osm seděl v Oválné, vy nemáte výmluvu.

Meditace nebo jóga může být lepší, než "agresivní" posilování hned po ránu. Utřídíte si myšlenky a budete více v klidu.

Meditace nebo jóga může být lepší než „agresivní“ posilování hned po ránu. Utřídíte si myšlenky a budete více v klidu.

Naučte se po sobě uklízet – pokud bydlíte bez někoho dalšího (takže po vás nikdo neuklízí) je systém základ. Nemusíte každé ráno mýt okna, ale i stlaní postele postupem času učí disciplíně – je to první věc, která se ráno dělá na vojně. Vycvičit se také v ukládání věcí na jejich místo vám zaručí, že nikdy nezapomenete nabíječku, nebudete hledat flashku a nebudete se stydět, když někoho nečekaně pozvete.

Naučte se snídat – nepočítá se houska z igelitového sáčku během cesty do metra. A ani extra obrovský brunch. To si nechte na víkendy. Zdravá snídaně (a všichni neustále kolem slyšíme, jak taková snídaně vypadá) je základ. Tělo potřebuje energii, pokud sportujete, tak to víte.

Zelené smoothie, dostatek vody, vitamíny. Snídat chleba s máslem je přežitek. Respektive, požitek, který si můžete užít o víkendech.

Zelené smoothie, dostatek vody, vitamíny. Snídat chleba s máslem je přežitek. Respektive, požitek, který si můžete užít o víkendech.

Začněte nesložitějším – vždy si jako první úkol dne dejte to nejhorší, co vás čeká. Takhle budete mít celý den jen jednodušší a jednodušší práci. Ne naopak.

Co dalšího byste měli dělat? Přečíst si zprávy, to můžete stihnout u snídaně a kávy. Měli byste pít vodu (nejlépe ihned po probuzení – aktivuje orgány, zpětně hydratuje tělo, které nedostalo hodiny ani kapku a dodává novou energii), dát si vlažnou sprchu a zkusit dělat něco, co vám dělá radost. Ať už je to sex, lepení vláčků, čtení knihy nebo hraní Tetrisu – radost po ránu promění celý den.

Reflektujte svoje každodenní ráno a teď ho srovnejte s tímto seznamem… Nebylo by lepší vstát o hodinu dříve, ale prodloužit si celý den a začít úspěšněji?

Komentáře