Úspěšní muzikanti, spisovatelé, podnikatelé a politici. Skoro by se zdálo, že prostředí náhradní rodiny je pro rozvoj osobnosti prospěšnější než klasický rodinný model. Někdy je adopce asi tou nejlepší volbou – tady je jedenáct případů, kdy už to líp dopadnout nemohlo.

 

1. Steve Jobs

Vlastně se jmenoval Abdul Lateef Jandali. Matka Američanka, otec Syřan a muslim – pro matčiny rodiče neodpustitelná věc, tak byl malý Abdul dán k adopci. V milující adoptivní rodině se z něj stal Steve Jobs.

 

2. Skrillex

Sonny John Moore vyrůstal v scientologistické extrémně pečující rodině. Jeho biologická matka navštěvovala jejich domácnost jako „rodinná přítelkyně“ – bylo to veřejné tajemství. V 16 letech se o své adopci náhodou dozvěděl na ulici od známého. A z rodiny utekl.

 

3. Lev Nikolajevič Tolstoj

Narodil se do šlechtické rodiny, ale stal se sirotkem ve dvou letech. Spolu se sourozenci ho vychovávali příbuzní.

 

4. Eric Clapton

Vychovávali ho prarodiče, o kterých si myslel, že jsou jeho pravými rodiči. Ve skutečnosti byla biologickou matkou jeho domnělá „starší sestra“. Porodila ho v 16 letech. Nakonec se provdala a odstěhovala do Německa a Erica nechala v Americe.

 

5. M.C. (Run-D.M.C.)

Darryl McDaniels se o své adopci dozvěděl až v 35 letech v nejhorší fázi svého života, kdy pomýšlel na sebevraždu. Ale ještě předtím chtěl napsat knihu. O sobě. A tak zavolal máti, ptal se na detaily svého zrození a boom. Kupodivu prý najednou pocítil úplný klid a mír.

 

6. Louis Armstrong

Roku 1901 se narodil 16leté Mary v New Orleans. Mary nechala malého budoucího hudebního génia u tchýně, ale poslala pro něj v jeho 5 letech, aby se staral o ni a mladší sestru. Prodával noviny, uhlí, donášel věci prostitutkám, hrál kostky a nakonec ho zaměstnala rodina litevských Židů – stal se jejím plnohodnotným členem. Po celý život pak nosil přívěšek s Davidovou hvězdou.

 

7. Edgar Allan Poe

Rodiče kočovní herci, otec alkoholik, matka měla tuberkulózu. Spolu se dvěma sourozenci osiřel ve třech letech. Z Richmondského sirotčince si jej vzala do péče rodina velkoobchodníku s tabákem – Allenovi.

 

8. Michael Bay

Mizerové, Armagedon, Pearl Harbor, Transformers – to všechno a ještě víc má na kontě americký režisér adoptovaný jako novorozeně.

 

9. Nelson Mandela

Narodil se do polygamního manželství otcově třetí ženě. Matka ho po otcově smrti dala na výchovu k náčelníku kmene Thembu a ten pak Nelson považoval za svou rodinu.

 

10. Truman Capote

Autor mnoha románů (Snídaně u Tiffanyho, Chladnokrevně) a další příběh mladičké sedmnáctileté matky + nešťastného manželství. Vyrůstal proto v rodině příbuzných.

 

11. John Lennon

Hádky a absence rodičů donutily Lennonovu tetu, aby požádala o jeho péči. Od pěti let tak vyrůstal s ní a strýcem. Ještě předtím se ho pokusil jeho biologický otec unést na Nový Zéland.

 

A na 10 nejbohatších lidí všech dob se podívejte zde.

Komentáře