Společnost Oris představuje svou již druhou limitovanou edici bronzových hodinek, připomínající odkaz mistrovského potápěče amerického námořnictva a mimořádně houževnatého člověka Carla Brasheara.

Byl jedním z nejvíce inspirativních osobností 20. století, který se navzdory rasovému napětí, zdravotnímu postižení i těžké minulosti, stal prvním Afroameričanem amerického námořnictva a zároveň prvním mistrovským potápěčem s amputovanou končetinou. Carl Brashear, jehož život byl ztvárněn ve filmu Men of Honor (Ten nejlepší), byl nezapomenutelnou postavou a společnost Oris s potěšením oznamuje vydání druhé limitované edice hodinek vyrobených na jeho počest v podobě chronografu se dvěma sčítači v bronzovém pouzdře.

Stejně jako předešlé hodinky, jsou i hodinky Oris Carl Brashear Chronograph Limited Edition založeny na modelu Oris Divers Sixty-Five a mají bronzové pouzdro. Společnost Oris znovu zvolila tento materiál, aby představila potápěčské vybavení používané Brashearem, které bylo vyrobené z bronzu. Stejně jako Brashear, bronz má přirozené teplo, což je kvalita, která z něj činí atraktivní materiál používaný u hodinek. Bronz průběhem času stárne, přičemž se vytváří přirozená patina, která z každých jednotlivých hodinek učiní kousek šitý na míru svému nositeli.

Carl Brashear se narodil v Kentucky v USA v roce 1931. Do amerického námořnictva vstoupil v roce 1948 jako 17letý, krátce po zrušení rasové segregace v americké armádě, a rychle se rozhodl, že se chce stát hlubinným potápěčem. Potápěčský program námořnictva absolvoval v roce 1954, navzdory diskriminaci, jíž čelil kvůli své rase.

V roce 1966 ztratil dolní část levé nohy při nehodě během mise na záchranu vodíkové bomby. Po vyčerpávajícím období rehabilitace se v roce 1968 stal prvním potápěčem amerického námořnictva s amputovanou končetinou a poté se v roce 1970 kvalifikoval jako mistrovský potápěč (Master Diver), a to historicky jako první Afroameričan vůbec. Trénink pro získání osvědčení Master Diver zahrnoval absolvování vyčerpávajícího programu, včetně ponorů do hloubky 300 metrů (1 000 stop); – v Brashearově případě probíhalo vše s protetickou končetinou.

Po vynikající kariéře v americkém námořnictvu, která trvala více než 30 let, odešel Brashear v roce 1979 do důchodu. Zemřel v roce 2006 ve věku 75 let. Jeho mimořádný příběh byl inspirací pro film z roku 2000 Men of Honour (Ten nejlepší), ve kterém si Brashearovu postavu zahrál držitel Oskara, herec Cuba Gooding Jr.

Na počest této mimořádné osobnosti vytvořila společnost Oris speciální hodinky Carl Brashear Chronograph Limited Edition používají pro své pouzdro, lunetu, korunku i tlačítka bronz, což je v hodinářství velmi neobvyklý materiál. Toto je již podruhé, co společnost Oris použila bronz pro výrobu dílů náramkových hodinek (prvně to bylo v případě předchozí limitované edice na počest Carla Brasheara). Bronz v průběhu času stárne v závislosti na atmosférické vlhkosti a hodnotám pH potu uživatele, což znamená, že každé hodinky z limitované kolekce 2 000 kusů budou mít po nějakém čase svůj jedinečný vzhled.

Uvnitř hodinek je Oris Caliber 771, speciální mechanický strojek s chronografem, se dvěma sčítači a impozantní 48hodinovou rezervou chodu. Tento strojek vychází ze strojku SW 510 od společnosti Sellita a v kolekci Oris se objevuje poprvé.

Společnost Oris zvolila pro tyto speciální hodinky formu chronografu jako symbol toho, kolikrát Carla Brasheara v jeho životě brzdily faktory, které nemohl ovlivnit, a přesto se nikdy nevzdal. Jeho mantra, kterou si během svého života často opakoval, byla: „Není hříchem být sražen k zemi, hříchem je zůstat dole.“

Vyvážené symetrické uspořádání číselníku je známé jako „bicompax“ a dodává hodinám jejich klasický vzhled chronografu, který je dále posílen absencí ukazatele data. Na pozici 3 je umístěn 30minutový sčítač a na pozici 9 je umístěn malý číselník s věčnou vteřinovou ručkou. Modrý číselník vkusně doplňuje bronzové dýnko a připomíná hlubokou vodu, do níž se Brashear tak často a statečně potápěl. Hodinky jsou dodávány na klasickém hnědém koženém pásu.

Několik posledních úprav dotváří příběh, jenž za hodinkami stojí. Dýnko z ušlechtilé oceli má na zadní straně rytinu potápěčské přilby a slavnou mantru Carla Brasheara.

Ulrich W. Herzog, předseda společnosti Oris, řekl: „Jsme tak hrdí, že opět spolupracujeme s Nadací Carla Brasheara. Pan Brashear byl inspirativní lidskou bytostí, která do svého života vnesla významnou a smysluplnou změnu. Ve společnosti Oris je naším posláním vnést změnu k lepšímu – #ChangeForTheBetter.“

 

Komentáře