Pořád se probírá, kdo je nejbohatší člověk na světě nebo kdo má nejvíc peněz v Česku. Přitom ti největší světoví magnáti žili dávno před Gatesem, Buffettem či Zuckerbergem.

Jsou dva pohledy na minulost: buď se na ni díváme jako na zlatý věk, kdy všechno bylo lepší, tráva zelenější a sex vášnivější. Dnešek je proti tomu pouhý stín a úpadek. Druhý a extrémně rozšířený přístup považuje všechno z minulosti za nedokonalé, překonané, zaostalé a primitivní, někdy až za směšné a trapné, a někdy dokonce přímo za hloupé a zcestné. Je to vlastně domýšlivost bludu pokroku spočívajícího v přesvědčení, že teď všechno víme a děláme nejlépe. A tento pohled aplikujeme i na bohatství jednotlivců: jak by někdo dřív mohl být zámožnější než současní boháči s jejich prostředky, možnostmi a přístupem na globální trh? Žebříček největších boháčů historie však ukazuje, že dřív dokázali lidé vydělat ještě větší peníze než dnes: prvních šest z 10 nejbohatších lidí v historii získalo své bohatství více než před sto lety! Majetek v dolarech je přepočítán na srovnatelnou současnou hodnotu.

1. John D. Rockefeller (1839–1937)

367 miliard dolarů

John D. Rockefeller v 60. letech 19. století vybudoval své první ropné rafinérie a stál tak u zrodu celosvětového boomu poptávky po ropě. Kontroloval tehdy přes 90 % trhu s ropou ve Spojených státech. Na sklonku života většinu svého pohádkového bohatství rozdal.

2. Andrew Carnegie (1835–1919)

337 miliard dolarů

Skotský rodák Andrew Carnegie zbohatl díky prudkému růstu ocelářského průmyslu. Jeho odkazem však navždy zůstane neskutečná štědrost. Přes 90 % svého majetku rozdal na dobročinné účely a podporoval hlavně vzdělání a vědu.

3. Jakob Fugger (1459–1525)

227 miliard dolarů

Nejstarší miliardář na našem seznamu Jakob Fugger byl jedním z nejvýznamnějších obchodníků, bankéřů a důlních podnikatelů v Evropě. Z rodinné firmy, jejichž příjmy pocházely převážně z obchodování s bavlnou, dokázal vybudovat společnost celoevropského významu. A to dávno před průmyslovou revolucí.

4. Cornelius Vanderbilt (1794–1877)

202 miliard dolarů

Newyorčan Cornelius Vanderbilt vydělal značné jmění v lodní dopravě, ale opravdové bohatství, které jej vyneslo na 4. místo našeho žebříčku, získal až pomocí investic do železnic. Na rozdíl od jiných z tohoto žebříčku nebyl právě filantrop a 95 % svého majetku odkázal jedinému ze svých 13 potomků.

5. Henry Ford (1863–1947)

200 miliard dolarů

Tohoto pána jistě všichni znáte. Nebyl sice přímo u vzniku automobilu, ale udělal z něj praktický a cenově dostupný prostředek pro obyčejné lidi. Pouhý rok od zavedení pásové výroby, pro niž se její tvůrci inspirovali provozem jatek, vyrobila společnost Ford až 250 000 automobilů ročně a pomohla Spojeným státům stát se nejbohatší zemí planety.

6. Andrew Mellon (1855–1937)

189 miliard dolarů

Stejně jako jeho mladší bratr Richard (10. místo na tomto seznamu) i Andrew Mellon zbohatl díky rodinné bance a investicím do těžkého průmyslu. V letech 1921 až 1932 dokonce působil jako ministr financí a podílel se na náročných vyjednáváních o mezinárodním dluhu z první světové války.

7. John Jacob Astor (1763–1848)

Adrian Amiridis

Komentáře