Zvláštní jeskynní nález měl za sebou ještě kurióznější historii. Ostatky bez hlavy a končetin patřily hledanému zločinci a vrahovi, který zmizel roku 1916 po svém útěku z vězení.

Po čtyřicet let trvala záhada identity brutálně zavražděného muže, jehož rozřezané ostatky byly nacpány do pytle a pohozeny v jeskyni amerického státu Idaho. Objeveny byly roku 1979 zvídavými hledači artefaktů, kteří už nadosmrti na svůj nález jistě nezapomenou.

Forenzní odborníci v té době, kvůli dobře zachovalému stavu ostatků, kterým nechyběla ani kůže, věřili, že se jedná o tělo muže, jež zemřel nejdéle před deseti lety. A tímto závěrem se případ dostal k ledu.

FOTO: Zmizení vraha bylo vyřešeno víc jak sto let po jeho brutální smrti

Zmizení vraha bylo vyřešeno víc jak sto let po jeho brutální smrti - nn_jfr_cave_cold_case_191231_1920x1080.focal-760×428Zmizení vraha bylo vyřešeno víc jak sto let po jeho brutální smrti - composite-image-of-joseph-henry-lovelessZmizení vraha bylo vyřešeno víc jak sto let po jeho brutální smrti - 191231-agnes-loveless-mn-1615_ab4736e2e832ebbd0310fdb3013fc0ee.fit-320wZmizení vraha bylo vyřešeno víc jak sto let po jeho brutální smrti - bloody-clothes-of-joseph-lovelessZmizení vraha bylo vyřešeno víc jak sto let po jeho brutální smrti - joseph-loveless-wanted-poster
Další fotky
Zmizení vraha bylo vyřešeno víc jak sto let po jeho brutální smrti - murder-collage-cave

O víc jak desetiletí později stejnou jeskyni prozkoumávalo 11leté děvče. Při své procházce zakoplo o kus oddělené ruky a po důkladném prozkoumání odborníky v jeskynním prostoru nalezli i zbývající končetiny neznámého muže.

Teprve minulý rok se záhada rozlouskla díky pomoci neziskové organizace DNA Doe Project, jež navrací jména neznámým zesnulým. Se jménem vyplavala na povrch i krvavá minulost muže, kterému tělo patřilo.

Jeskyně, ve které byly nalezeny ostatky.

Jmenoval se Joseph Henry Loveless a narodil se roku 1870 v Utahu. Notorický kriminálník trávil svůj život mezi vězeňskými celami a nelegálními aktivitami. Jeho poslední zločin byl ten nejhrůznější. Sekerou umlátil svojí tehdejší manželku Agnes Octavii Caldwelovou. Ta se osudné noci vrátila do stanu, ve kterém bydlela s Lovelessem a jejich dětmi, z večerní tancovačky. Tělo objevil jejich osmiletý syn.

Vrah s příznačným příjmením Loveless (bez lásky) byl zadržen a uvězněn. Mříže cely však snadno překonal s pomocí pilky, kterou si ukryl v botě. Krátce po útěku okolí zaplavily plakáty volající po jeho dopadení. A někdo ho zřejmě skutečně brzy dopadl a jeho znetvořené tělo pohodil do temné jeskyně, kde čekalo desítky let na objevení a další desítky na identifikaci.

Záhada Mary Celeste. Z lodi duchů zmizela roku 1872 posádka, bez cíle pak bloudila Atlantikem

Že se skutečně jedná o Josepha Henryho Lovelesse, který používal v době své smrti pseudonym Walt Cairns, potvrdila shoda vzorku DNA s jeho 87letým vnukem. Dodnes k uzavření celé skládačky zbývá pouze najít Lovelessovu chybějící lebku.

Jan Králík

Komentáře