Pánové, přiznejte se! Kdo z vás nenápadně parazituje na partnerčiných krémech a koho naopak musí žena přesvědčovat o tom, že péče o pokožku nesnižuje mužnost?

Současná doba je posedlá mládím a krásou a soutěživost v této oblasti už dávno není jen doménou žen. Je prokázáno, že pohlední a upravení lidé mají lepší šance na pracovním trhu a vydělávají v průměru více peněz, než ti, jimž příroda půvab nenadělila a sami pro něj nic neudělali. Úspěch se už nepoměřuje jen podle vyčištěných kvalitních bot, padnoucího značkového obleku a drahých hodinek. I když muž splní všechny tyto tři podmínky, první dojem může zazdít neupraveným účesem a vousy nebo rukama nesoucíma stopy víkendové práce na chalupě. Jednodušší to mají pánové, jejichž partnerky vzaly břímě péče o mužův vzhled na sebe a často musejí použít vší rafinovanosti a lsti k tomu, aby muže donutily používat obsah flakonků v koupelně. Ale mužů sledujících kosmetické trendy a dbajících o svůj vzhled naštěstí rychle přibývá.

Aspoň zlatý střed!

Škála od umolousaného chlapíka s mastnou přehazovačkou až ke značkovému metrosexuálovi s perfektním střihem účesu a vousů a dokonale upravenými nehty je opravdu široká. Velká část mužů se nachází někde uprostřed, podobně jako poručík Ondřej Fanta: „Já o sebe zase tak nepečuju, stačí horká sprcha, trocha šamponu a mýdla, aby chlap nesmrděl, jednou za deset dní se oholit a jednou za měsíc si nechat upravit účes. Mám výhodu, že zatím moc velkou údržbu nepotřebuju a na učesání mi ráno stačí použít po sprše ručník. A když si chci namazat pokožku, tak mám olivový olej. Kolegové většinou ostatní chlapy neřeší. Je nám tak nějak jedno, co mají na sobě a jak o sebe pečují. Až když je to neúnosné, tak to většinou řešíme slovy ‚Ty vole, mohl by ses taky občas umýt!‘ a to je tak nějak všechno. Občas si říkám, díky bohu, že jsem chlap a mám to o dost jednodušší,“ směje se pelhřimovský policista, autor knihy Vraždy na Dvojce. Její hlavní hrdina je tvrdý chlapík, kterého rozhodí jen několikadenní nedostupnost sprchy a čistého prádla.

Líbit se holkám

Charismatický Jiří Langmajer, kterého by ze zženštilosti nikdo nepodezíral, je v péči o vzhled mnohem dál. V rozhovoru pro BiOrganica.cz o sobě s nadsázkou tvrdí, že je vlastně taková ženská s pinďourem a že herecké kolegyně jeho péči o vzhled a vůni vždy oceňovaly. „Pravda ale je, že jsem k těmhle věcem vždy nějak přirozeně inklinoval. Třeba na vůně jsem úplně vysazenej odmalička a na kosmetiku jsem chodil od mládí. Sám vlastně nevím, kde se to ve mně vzalo, protože co se životního stylu týče, jsem byl dost zločinec. To, co jsem působil svýmu tělu, by vydržel jen málokdo. Ale o to, jak vypadám, jsem se vždycky snažil dbát. Velkou roli v tom kromě mýho povolání hrála i skutečnost, že jsem se chtěl líbit holkám,“ přiznává známý herec, který péči o vzhled nepovažuje za újmu na mužnosti. Naopak by rád inspiroval ostatní v tom, aby po padesátce (a ideálně mnohem dříve) do zdraví a vzhledu své tělesné chránky dostatečně investovali. Kromě fitness centra sem patří i masáže, barber shop i návštěva kosmetického ošetření či manikúry.

Neberte ženám krémy!

Podobných vzorů mezi slavnými osobnostmi přibývá. Na zvýšený zájem o speciální péči pro muže reaguje i kosmetický průmysl výrobou přípravků přizpůsobených potřebám mužské pokožky, která se od té ženské značně liší. První známky stárnutí se objevují později, ale pokud se pánové pleti nevěnují, je to vcelku rychlá jízda. Za pozdější stárnutí muži vděčí většímu podílu kolagenu v pleti, která je o pětinu silnější než ta ženská, a dvojnásobné produkci kožního mazu. Za tu ovšem často v mládí platí výraznějšími projevy akné a také každodenní holení mnohdy přináší nepříjemné boláky. To je jedním z důvodů, proč se stále více mužských tváří halí do porostu vousů. Ale i ten potřebuje pravidelnou údržbu a péči.

Výhodou kosmetické péče pro pány je rovněž specifická vůně odpovídající mužským preferencím, tedy kořeněné a zemité tóny ladící s vodou po holení či pánským parfémem. Milovníci bio značek mohou sáhnout po pánské řadě MEN 100% bio kosmetiky Inlight pocházející z dílny MUDr. Mariana Spiezii z britského Cornwallu. Řadu odstartoval Bio pleťový olej pro muže s vůní pačuli a pomeranče. Kromě výživy, zjemnění a hydratace pomáhá zklidnit pokožku se sklony k akné či zarudnutí.

Bio regenerační a masážní tělový olej s příjemnou vůní vetiveru a jalovce uvolní namožené svaly a vyživí pokožku celého těla. Hodí se na každodenní použití po sprše či na masáž.

Bio vyživující olej na vlasy, vousy a strniště pečuje o vlasovou pokožku i o kvalitu vlasů a vousů. Voní dřevitě po cedru a pačuli.

Všechny produkty se rychle vstřebávají a nezanechávají mastný film na pokožce. Nepříjemný pocit mastnoty totiž pro řadu mužů bývá hlavní výmluvou, proč nechtějí žádné krémy či oleje používat.

Komentáře