Řada Galaxy S přinesla každým rokem něco nového. Ať už to byly výkonnější procesory, větší operační paměť, čtečka otisků prstů, skener oční duhovky nebo duální fotoaparát. Jaká prvenství tedy můžeme přiznat jednotlivým modelům řady Galaxy S?

Galaxy S

Model, bez kterého by nevznikly žádné další nástupnické generace, Samsung Galaxy S, byl představen a uveden na trh v roce 2010. Nejednalo se však o první smartphone se Super AMOLED displejem od Samsungu, toto prvenství připadlo Samsungu Wave s operačním systémem Bada. U Galaxy S však byl digitizér (tj. dotyková vrstva) poprvé integrován přímo do displeje.

 

Smartphone nabídl plastové tělo s vyměnitelnou baterií, ve své době se navíc jednalo o nejtenčí smartphone na trhu (tloušťka 9,9 mm), a o vůbec první Android, který obdržel certifikaci kodeku DivX HD.

 

Galaxy S II

V roce 2011 Samsung představil nástupce, Galaxy S II, a to vůbec poprvé na veletrhu MWC v Barceloně. Telefon dostal větší displej 4,3“ Super AMOLED Plus. Slůvko „Plus“ značilo plnohodnotnou RGB matici pixelů namísto dříve používané PenTile matice. I když rozlišení displeje zůstalo mezigeneračně stejné, výrazně se zlepšila jeho ostrost. Půl roku předtím, než Samsung představil první generaci Galaxy Note s perem S Pen, bylo možné obdobným způsobem ovládat i displej Galaxy S II. A stačila vám k tomu jen obyčejná tužka.

 

V řadě Galaxy S se poprvé dostalo na výkonnější dvoujádrový procesor. Zdvojnásobena byla i kapacita operační paměti, která se poprvé dostala na metu 1 GB. Díky MHL redukci bylo možno z telefonu spustit video na televizi ve Full HD. Díky zdrsněným zádům se telefon daleko bezpečněji držel v ruce. Na MWC 2012 byl telefon, jako vůbec první zástupce řady Galaxy S, ohodnocen jako nejlepší smartphone roku.

 

Galaxy S III

Třetí generace Galaxy S III do řady Galaxy S vůbec poprvé přinesla HD rozlišení displeje, nad nímž byla poprvé umístěna stavová LED dioda. Samsung telefon opět postavil na výkonnějším čipsetu, který byl vůbec poprvé čtyřjádrový. Baterie ve smartphonu se poprvé přehoupla přes magickou hranici 2 000 mAh.

 

Rok 2012 také znamenal debut hlasového asistenta S Voice, jehož můžeme považovat za předchůdce dnešního asistenta Bixby. Hlasové ovládání od Samsungu tak bylo na trhu dříve, než s hlasovým asistentem přišel samotný Google. Samsung také následně vůbec poprvé představil pod hlavičkou topmodelu zmenšenou variantu Galaxy S III Mini.

 

Galaxy S4

Galaxy S4 je znám jako smartphone, v jehož názvu došlo k přechodu z římských na číslice arabské. Displej vůbec poprvé narostl na úhlopříčku pěti palců a také se v řadě Galaxy S poprvé objevuje Full HD rozlišení. Operační paměť se nově dostává na metu 2 GB, ve specifikacích se poprvé objevuje podpora sítí 4. generace (LTE). Senzorovou výbavu doplnil teploměr, vlhkoměr a barometr.

 

Galaxy S4 poprvé nabídl bohatou podporu systémových gest pro bezdotykové ovládání. Telefon dokázal sledovat pozici vaší hlavy a očí. Jakmile jste hlavu naklonili, automaticky zvládl rolovat webovou stránkou, změnit orientaci displeje nebo zabránit tomu, aby displej po nastaveném časovém intervalu pohasl. AMOLED panel dokázal detekovat i to, kam směřuje špička vašeho prstu, což šlo využít třeba pro zobrazení náhledu fotografie. Podobně dnes funguje i dotykové pero S Pen. Vůbec poprvé a naposledy prodával Samsung tzv. Google Play Edici, tj. verzi telefonu s čistým Androidem. I když jen v zahraničí.

 

Galaxy S5

Pátá generace Galaxy S5 si připsala celou řadu „poprvé“. V řadě Galaxy S se nově objevila zvýšená odolnost IP67 a také čtečka otisků prstů, která byla zabudovaná v domovském tlačítku. A zatímco u Galaxy S4 bylo nutno dokoupit speciální kryt pro bezdrátové nabíjení, Galaxy S5 nabízel bezdrátové dobíjení již v základní výbavě. Na zádech se poprvé objevil snímač srdečního tepu, který spolupracoval s aplikací S-Health.

 

Další novinkou, tentokrát softwarového rázu, byl ultra úsporný režim. Prostředí v rámci maximální úspory energie přebarvil do černobílé a umožnil spouštět pouze omezenou sadu aplikací. V případě potřeby šlo zbývající výdrž baterie až zdvojnásobit. K nabíjení baterie byl poprvé použit široký konektor microUSB 3.0.

 

Galaxy S6

V řadě Galaxy S se vůbec poprvé objevují dva modely, které jsou odlišeny zejména displejem. Kromě rovného Galaxy S6 se objevuje i verze s dvakrát zakřiveným Super AMOLED displejem – Galaxy S6 Edge. Samsung také nově vsadil na kombinaci kovu a skla. Díky změněné konstrukci se jedná o první generaci řady Galaxy S, která má napevno integrovanou baterii.

 

Operační paměť narostla na 3 GB, výpočetní výkon dodával osmijádrový čipset. Vylepšení se dotklo i Super AMOLED displeje, který nově nabídl rozlišení QHD (2 560 × 1 440 pix).

 

Galaxy S7

Řada Galaxy S7 opět nabídla dva modely, které se mohly pyšnit zvýšenou odolností IP68. Základní S7 nabídla rovný displej, Galaxy S7 Edge se zahnutým Super AMOLED panelem vůbec poprvé překonal úhlopříčku 5,5 palce. V zamknutém stavu se na displeji nově zobrazují stavové informace, datum a aktuální čas (režim Always On Display).

 

Operační paměť narostla na 4 GB, baterie u obou modelů překročila hranici 3 000 mAh. Akumulátor dostal podporu rychlého bezdrátového nabíjení, které baterii za půl hodiny dobilo na 60 %. Další novinkou byla podpora mobilních plateb Samsung Pay či kvalitnější a energeticky efektivnější podání mobilních her díky podpoře Vulkan API. Fotoaparát poprvé dostal podporu technologie Dual Pixel, která zlepšila kvalitu snímků pořízených za horších světelných podmínek.

 

Galaxy S8

Osmá generace Galaxy S opět nabídla dva modely, lišily se zejména v úhlopříčce displeje, který je v případě obou smartphonů dvakrát zakřivený. Ovládací prvky se z tlačítkové podoby přesunuly do spodní lišty v displeji, který tak mohl vyplnit daleko větší část přední strany telefonu. Samotný displej dostal označení Infinity, v případě Galaxy S8+ vůbec poprvé překonal hranici šesti palců.

 

Nad displejem je umístěn nový skener oční duhovky, který byl jednou z možností biometrického zabezpečení telefonu. Čtečka otisků prstů se přesunula na zadní stranu poblíž fotoaparátu. Ve spodní hraně se nově objevuje konektor USB-C. Výkon smartphonům dodával energeticky efektivnější 10nm čipset Exynos 8895. V rámci konektivity se nově objevuje i Bluetooth 5.0 s rychlejšími přenosy a větším dosahem. Vůbec poprvé se u Samsungu objevuje desktopový režim DeX, který na externím monitoru zobrazí prostředí podobné počítači. Pro jeho využívání je zapotřebí dokovací stanice DeX Station, do které lze připojit myš, klávesnici nebo třeba flash disk.

 

Galaxy S9

Aktuálně prodávaná generace řady Galaxy S vůbec poprvé nabídla stereoreproduktory od AKG Audio. Ke spodnímu se tak přidává i reproduktor nad displejem. Čtečka otisků prstů je nově vycentrovaná pod zadní fotoaparát, v případě Galaxy S9+ je vůbec poprvé použit duální fotoaparát. Druhý snímač slouží k dvojnásobnému optickému přiblížení snímané scény. U obou modelů je k dispozici variabilní clona, která se dokáže přizpůsobit velmi dobrým, i naopak horším světelným podmínkám.

Telefony řady Galaxy S9 dokáží dále nahrávat superzpomalená videa se snímkovací frekvencí 960 fps. Selfie kamerku můžete nově využít pro vytvoření AR Emoji – digitální reprezentace sebe sama v prostředí smartphonu. Mobilní přenosy mohou využívat až LTE Cat. 18, maximální teoretická rychlost stahování je stanovena na 1,2 GB/s. Inteligentní skenování zase pro zabezpečený přístup k telefonu využívá kombinaci skenu oční duhovky a obličeje. Režim DeX se objevuje i tentokrát, a to s novou podložkou DeX Pad. Smartphone v ní položený může sloužit jako touchpad.

 

Jaká prvenství přinese jubilejní desátá generace řady Galaxy S?

adv

 

Komentáře