Charismatický playboy mátl hlavy nejen krásným dívkám, ale i nacistům jimž donášel během druhé světové války falešné informace. Pro Spojence se stal jednou z klíčových osob, které skutečně pomohly změnit směr krvavého konfliktu ve prospěch vítězů.

Popov, Duško Popov – tak se jmenoval jeden z předobrazů slavného agenta 007 z pera Iana Fleminga, námořního důstojníka, který se během války setkal s charismatickým Popovem a svému Bondovi vtiskl část Duškovi osobnosti.

Dušan „Duško“ Popov se narodil roku 1912 do bohaté srbské rodiny a jako zámožný synáček byl poslán do kvalitního zahraničního vzdělání na Freiburské univerzitě. V Dánovi Johannu-Nielsenovi Jebsenovi našel přítele s podobnou vášní pro rychlá auta a dobývání ženských srdcí.

FOTO: Srb Duško Popov – skutečný James Bond

Srb Duško Popov – skutečný James Bond - dusko-popov-1Srb Duško Popov – skutečný James Bond - simone-simon-actriceSrb Duško Popov – skutečný James Bond - Popov-007Srb Duško Popov – skutečný James Bond - N9Ak9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvT0RJN01EQV8vYmIyOGQwOGZlMGY1YzlkNmU1MzhhZTRmYTMyNmJlMzcuanBnkZMCzQJCAIEAAQSrb Duško Popov – skutečný James Bond - dusko-popov-later-life
Další fotky
Srb Duško Popov – skutečný James Bond - 81O3a3AzrFL._SX679_Srb Duško Popov – skutečný James Bond - Dusko-Jill-Castellaras-early-1960s-600x795_cSrb Duško Popov – skutečný James Bond - popov-dinnerSrb Duško Popov – skutečný James Bond - popov-casinoSrb Duško Popov – skutečný James Bond - dusko-popov-1050127

Spolu s přítelme Jebsenem opovrhovali rychle vzrůstajícím nacismem a o to víc ho překvapilo, že Jebsen se přidal k Abwehru, německé vojenské rozvědce, aby se vyhnul povinné vojenské službě a nabídl Popovovi aby učinil totéž. Popov nabídku přijal, ale až poté co se domluvil na spolupráci jako dvojitý agent s britskou MI6. Pro Brity později pracoval i Popovův bratr a nakonec i Jebsen, kterého odhalení stálo roku 1944 život.

Duško Popov pracoval pod krycím jménem „Tricycle“.

Němci charismatickému Popovovi, který mezitím začal pracovat i pro jugoslávskou vojenskou tajnou službu, bezmezně věřili a tak Dušku britská MI6 spolu s jinými vlivnými muži pověřila důležitým klamem v rámci operace Fortitude. Němci měli nabýt přesvědčení, že chystané vylodění ve Francii proběhne na Pas-de-Calais a ne v Normandii. Úspěšná akce pak zcela sebrala vítr z plachet nacistickému Německu.

Agent 007 s patentem na šťastnou rodinu. Pierce Brosnan miluje svoji Keely už čtvrtstoletí

Krom úspěšných špiónských operací „vítězil“ i na poli sukničkářském. Během svých výstředních románků dobyl třeba i slavnou francouzskou herečku Simone Simonovou. V roce 1974 vydal své lehce přikreslené paměti, jak se na správného excentrika sluší a nakonec zemřel roku 1981 ve svých 69 letech.

Jan Králík

 

Komentáře