Don Julius Caesar d’Austria byl prvorozeným nemanželským synem císaře Rudolfa II. a jeho dlouholeté milenky, hraběnky Anny Marie Stradové. Netrvalo dlouho a agresivní mladík se začal dopouštět činů, které nemohla ututlat ani jeho rodina.

Julio Caesar, jak ho nazývalo okolí, se narodil roku 1584 v Praze. Po svém otci císaři zdědil duševní poruchu, která se v rodu Habsburků často vyskytovala. I přes to, že mu rodina zajistila kvalitní vzdělání, agresivní sklony a závislost na alkoholu si začaly brzy vybírat svou daň.

FOTO: Don Julius d’Austria brutálně zavraždil svou milenku

Don Julius d’Austria brutálně zavraždil svou milenku - julio_caesar-3Don Julius d’Austria brutálně zavraždil svou milenku - 458126_article_photo_0orXv4k0_600xDon Julius d’Austria brutálně zavraždil svou milenku - czech-republic-2909179_640Don Julius d’Austria brutálně zavraždil svou milenku - 458126_article_photo_bKaSDtj0_600xDon Julius d’Austria brutálně zavraždil svou milenku - apper_essentials

Julio v roce 1604 v afektu zabil jednoho ze svých sluhů a nezbývalo nic jiného, než nadobro z hlavního města zmizet. Rudolf II. se rozhodl svého nemanželského syna umístit na zámek v Českém Krumlově, který odkoupil od zadluženého Petra Voka, českého politika a představitele českých stavů ze šlechtického rodu Rožmberků. Mladíkovo chování se však ani za zámeckými zdmi nezačalo zlepšovat, spíše naopak. Mnoho svědků vypovědělo, že Julio neustále uspokojoval své sadistické choutky, nejčastěji mučením a zabíjením zvířat.

Státní hrad a zámek Český Krumlov.

O tři roky později se do Dona Julia zamilovala dcera krumlovského dlažebníka Šimona Pichlera Markétka. Otec ani matka ji ve styku se zámeckým pánem nebránili. Cítili totiž příležitost, jak svou dceru dobře provdat. Vyšinutý levoboček však při jednom ze svých záchvatů Markétku brutálně zbil, probodl svým kordem a její tělo hodil ven z jednoho ze zámeckých oken. Mladá dívka jakoby zázrakem pád přežila a dokázala se vrátit zpět k rodičům, kde se začala zotavovat.

Zanedlouho se ale císařův syn dozvěděl, že Markétka jeho běsnění přežila. Okamžitě pro ni nechal poslat a přivézt ji zpět na zámek. A tento únorový večer se už stal nebohé Markétce osudným. Vyšinutý Julio se na ni vrhnul s nožem, vydloubal jí oko, uřízl uši, vyrazil skoro všechny zuby a na několika místech rozbil hlavu. Její zkrvavené tělo objevil v ložnici později jeden ze sluhů. Druhý den nebožačku uložili do rakve a pohřbili v nedalekém klášteře. Hřebíky do rakve podle zvěstí zatloukl sám její sadistický vrah.

Don Julius vraždí svou milenku Markétu.

Julio začal po hrůzném činu postupně přicházet i o zbytky rozumu. Záchvaty vzteku byly stále častější a intenzivnější. Jeho okolí se každý den strachovalo, jakou spoušť může ještě způsobit. Zpráva o brutální vraždě se ale po stížnosti krumlovského hejtmana dostala až do Prahy a Julio byl umístěn do zamřížovaného pokoje a pod neustálý dohled stráží. I přes snahy několika věhlasných lékařů, kteří se psychicky nemocného muže pokoušeli vyléčit, se Juliův stav stále zhoršoval.

Jeho mrtvé tělo bylo v komnatě nalezeno o 18 měsíců později, příčina smrti však dodnes není jasná. Jisté zdroje uvádějí, že jeho smrt způsobil prasklý vřed, který měl na krku, mnoho lidí však spekuluje o tom, že byl zavražděn. Don Julius Caesar d’Austria byl pohřben v krumlovském minoritském klášteře, stejně jako nebohá Markéta Pichlarová, které vzal tak brutálním způsobem život.

Michal Švehla

Zachovalé tělo z doby železné nalezli archeologové v dánském rašeliništi. Proč byl zavražděn Grauballský muž?

Komentáře