Art Prague, přehlídka soudobého výtvarného umění, se už 10. do 15. dubna 2018 už po sedmnácté uskuteční v Praze. Za jediný týden budete moci vidět díla až 250 autorů současnosti!

Hermann Nitsch: Schüttbild, 2017

Letošních  38 galerijních expozic nabídne díla téměř ze všech výtvarných oborů: malby, kresby, grafiky, sochy, umělecké sklo, instalace, videoprojekce, a další. Hlavní změnou je letos místo konání akce. Přehlídka proběhne v monumentálním barokním Clam-Gallasově paláci na křižovatce Karlovy a Husovy ulice. Palác nabídne nevšední konfrontaci současného umění a barokní architektury, fresek a soch.

Martina Hozová: Houpací koně

Vedle každoročních účastníků Art Prague – Galerie Artinbox, Galerie Litera, Galerie Millennium, Knupp Gallery, Nové galerie, Galerie eS, Galerie Gambit, Galerie S, Galerie Peron, ArtinBox a dalších – se nově uvede například White Pearl Gallery, Pragartworks, Dudes&Barbies Gallery. Opět se zúčastní i The Chemistry Gallery či Young Real Art.

Přehlídka i letos pokračuje s uváděním zahraničních galerií a umělců. Příjedou Kunstraub99 z Kolína nad Rýnem, jihoameričtí malíři Latin Art Gallery, instalaci opět připravili výtvarníci z Velké Británie, Itálie a USA – výstavní subjekt Obejvák.

Erika Vrdoljakova: TicTacToe

Významným prvkem přehlídky i nadále zůstává nárůst prezentace nejmladší generace umělců. I letos svoji dramaturgii představí experimentální prostor NoD, Studio Prám, Jan Čejka Gallery či IndigoSpace. Toto výstavní fórum tak umožňuje mladým umělcům často jejich úplně první představení se širší veřejnosti. K těmto skupinovým prezentacím se řadí i projekty jednotlivců – letos např. Erika Vrdoljaková, Katarina Kissoczy, David Kolovratník, Marek Slavík, Ladislav Vlna, Marek Uhlíř, Andy Allen a další. Laureáti Art Prague Award 2017 – Jakub Tytykalo a David Segeta – rovněž představí svoji nejnovější tvorbu.Vedle této generace nebudou chybět zavedená jména české výtvarné scény – Michael Rittstein, Martin Mainer, Vladimír Kokolia, Jan Švankmajer, Luboš Plný, Aleš Veselý, Karel Nepraš,  Zdeněk Beran, Jiří Kolář aj.).

Přímo v galerijních expozicích se budou konat odborné přednášky a diskuse, návštěvníci budou mít možnost seznámit se na místě s řadou  vystavujících autorů. Neodmyslitelnou součástí veletrhu Art Prague je již tradičně katalog shrnující představená díla. Aktualizované informace o veletrhu a doprovodném programu lze průběžně nalézt na webových stránkách www.artprague.cz. Odborná jury opět udělí Art Prague Young Award umělci do 35 let. Autorem obrazu Dudlík, který je součástí letošního vizuálu přehlídky, je Lukáš Miffek, absolvent Akademie výtvarných umění v Praze.

Komentáře