Stuttgartské muzeum Porsche už zdálky napovídá, že na vás uvnitř čeká zážitek, na nějž jen tak nezapomenete. Nemusíte být ani zapáleným milovníkem aut, abyste se nechali vtáhnout do jedinečné atmosféry budovy, za jejímiž zdmi se ukrývají vozy nevyčíslitelné hodnoty.

Muzeum,  které je skvostem samo o sobě, velkoryse navrhl vídeňský architekt Delugan Meissl. Málokterý návštěvník dokáže skrýt úžas při pohledu na budovu, která připomíná z části nad zemí levitující monolit bílého, ostře řezaného ledu. Stavba, podpíraná pouhými třemi mohutnými sloupy, vyvolává svým náklonem dojem, že co nevidět spadne.

fotka 4

Mimo výstavních prostor nabízí budova i dva tisíce metrů čtverečních pro firemní archiv s trezory, knihovnu s třemi tisícovkami knih, konferenční prostory, restauraci s kavárnou a malý obchod.

V samotných prostorách muzea není k vidění o nic méně než například legendární modely 356, 550, 911 a 917. Stálou expozici tvoří 80 vozů napříč historií značky a spousta dalších menších exponátů. Kromě technického a historického vývoje značky muzeum provází i životem samotného Ferdinanda Porsche. Vystaveny jsou zde i technické zajímavosti ze začátků 20. století, které tehdy sestrojil profesor Ferdinand Porsche osobně.

Muzeum je otevřeno každý den kromě pondělí od devíti do osmnácti hodin.  Vedle klasických prohlídek, ke kterým si můžete zapůjčit audioprůvodce v několika světových jazycích, je možné zajistit i speciální prohlídku pro děti nebo prohlídku zaměřenou na architekturu. Všechny výstavní prostory jsou bezbariérové.

Když už zde budete, navštivte také exkluzivní restauraci „Christophorus“, která se nachází ve druhém patře muzea, kde můžete u jídla pozorovat přes velké skleněné průčelí prostory výrobní haly, kde se vyrábějí sportovní vozy a motory. Přes druhou prosklenou zeď, která odděluje restauraci od expozice, je výhled i na vystavená vozidla.

fotka 6

Nezvratný osud prokletého Porsche Jamese Deana. Vozidlo přivodilo smrt a neštěstí i dalším majitelům

Komentáře