Takzvaná „Feynmanova technika“ úspěšně zakořenila v myslích studentů připravujících se na těžké zkoušky. Tenhle jednoduchý způsob učení geniálního fyzika Richarda Feynmana vám pomůže pochopit jakýkoliv problém nenásilnou technikou a bez zbytečného panikaření.

Richard Feynman, nositel Nobelovy ceny za fyziku s geniální myslí, byl mimo jiné také známý pod přezdívkou „The Great Explainer“ (Velký vysvětlovač) – zvládl totiž objasnit složitá a komplexní témata jednoduchým a intuitivním způsobem.

Feynman vycházel ze své vlastní studentské zkušenosti, když se připravoval na závěrečné doktorandské zkoušky na jedné z nejprestižnějších univerzit světa v americkém Princetonu.

5 zásadních kroků k radosti: stačí jen málo, abyste se cítili když ne přímo šťastní, tak alespoň spokojení. Vědecky potvrzeno!

Jak? Vzal si prázdný sešit a na titulní stranu si nadepsal „NOTES VĚCÍ, KTERÝM NEROZUMÍM“ a počal si reorganizovat své vědomosti. A teď rovnou k oněm čtyřem jednoduchým krokům, díky kterým se možná Feyman propracoval až k Nobelovce.

Krok č. 1: Na prázdný papír nebo sešit si nadepište libovolné téma, kterému chcete porozumět. Na první stránku sepište všechno, co dosud o vybrané látce víte – začněte studovat a pokaždé, když se naučíte něco nového, se ke stránce vraťte a novou znalost připište.

Krok č. 2: Pokuste se látku vysvětlit vlastními slovy, jako byste se ji snažili vysvětlit někomu jinému. Soustřeďte se na jednoduchý jazyk a termíny.

Krok č. 3: Zopakujte si probrané téma a pokud narazíte na místa, kterým absolutně nerozumíte nebo si nejste jisti, označte je, vraťte se ke svému zdroji (knihy, učebnice, zápisky apod.) a zkuste látce zcela porozumět.

Krok č. 4: Neustále zjednodušujte pochopení a výklad probraného tématu, používejte analogie (vymyslete si podobný případ, na kterém se látka dá vyložit) – to vše, dokud nebudete přesvědčení, že jste schopní daný předmět vysvětlit naprostému laikovi, který o tématu nikdy neslyšel.

Zdá se to jednoduché a také to jednoduché je! Nejdůležitější ale vždycky nakonec bude: začít. Tak hurá do toho s neustálým opakováním – zjednodušovat, zjednodušovat, zjednodušovat!

Tomáš Ospalý

Komentáře