Pražská rodačka Židovka Gerty Coriová se stala úplně první ženou oceněnou Nobelovou cenou za lékařství roku 1947. Spolu s manželem však úspěch, kvůli rasové nenávisti, slavili již za oceánem – v USA.

Budoucí manželé Coriovi se seznámili během studií medicíny na pražské Karlo-Ferdinandově univerzitě. Ona – Gerti Radnitzová, pocházela ze vzdělané židovské rodiny pražského chemika a ředitele cukrovaru Otty Radnitze, on – Carl Ferdinand Cori vyrostl v podobně erudované pražské rodině právníka, zoologa a univerzitního profesora Carla Isidora Coriho.

Mladý pár, narozený ve stejném roce 1896 v Praze, se roku 1920, proti vůli rodičů, rozhodl pro manželství. Sňatek uzavřeli ve Vídni, kde však narazili na nečekané překážky jak v každodenním tak pracovním životě a to především pro židovský původ Geri (i když konvertovala ke křesťanství). Již na počátku 20. let tak emigrovali do Ameriky.

FOTO: Manželé Coriovi – zapomenutí nobelisté a rodáci z Prahy

Manželé Coriovi – zapomenutí nobelisté a rodáci z Prahy - imagen gerty-711469Manželé Coriovi – zapomenutí nobelisté a rodáci z Prahy - Bez názvuManželé Coriovi – zapomenutí nobelisté a rodáci z Prahy - bio-cori1_vc014003Manželé Coriovi – zapomenutí nobelisté a rodáci z Prahy - GCori_LIFE_asset7Manželé Coriovi – zapomenutí nobelisté a rodáci z Prahy - dfc
Další fotky
Manželé Coriovi – zapomenutí nobelisté a rodáci z Prahy - Dn2XX4FW0AEAfpTManželé Coriovi – zapomenutí nobelisté a rodáci z Prahy - images

V St. Louis se Gerti Coriová stala profesorkou biochemie, kde po jejím boku bádal i Carl Ferdinand. Manželský pár, totiž propojil své životy nejen v soukromí, ale především v práci a vědeckém výzkumu. Společně dosáhli významných objevů.

Badatelským vrcholem se stal objev takzvané katalytické přeměny glykogenu, který popsali již roku 1936 – později pojmenovaný „Coriho cyklus“. Právě za tento přínos v medicíně oba obdrželi roku 1947 Nobelovu cenu za medicínu a fyziologii.

Gerty a Carl Ferdinand Coriovi

Gerti Coriová se tak stala historicky třetí ženou, po Marii-Sklodowské Curieové a její dceři Irene Curieové, jež obdržela Nobelovu cenu za exaktní vědy a vůbec první ženou, která ji dostala za medicínu.

I tak byl přínos Gerti Coriové nejen pro její židovský původ, ale i pohlaví, často opomíjen. Carl Ferdinand Cori se proti frekventovanému ignorování úspěchů své ženy často veřejně ohrazoval.

Slavný československý rabín Romi Cohn jako teenager přežil válku a zachránil život stovkám lidí. Osudným se mu stal koronavirus

Pražští rodáci byli však zcela zapomenuti ve vlastní rodné zemi. Až roku 2000 byla odhalena první pamětní deska připomínající úspěchy Gerti Coriové v její rodné Petrské ulici v Praze. Gerti Coriová zemřela v USA roku 1957 ve věku 61 let. Carl Ferinand Cori přežil svou ženu o několik desetiletí – zesnul roku 1984 ve věku 87 let.

Jan Králík

Komentáře