Nejbohatší Američan své doby Jean Paul Getty nehodlal ustopit vyděračům, kteří v otřesných podmínkách věznili jeho dospívajícího vnuka. Na naléhání vlastního syna nakonec výkupné usmlouval a synovi peníze půjčil – s ročním úrokem 4 % k tomu.

Zakladatel ropné společnosti Getty Oil Company Američan Jean Paul Getty se v 60. letech minulého století řadil k nejbohatším lidem planety. V době Gettyho skonu roku 1976 bylo jeho jmění odhadováno na více než 21 bilionů dnešních amerických dolarů.

J. P. Getty se však proslavil nejen těžko představitelným jměním, ale stejně tak neobvyklou hospodárností, která se projevila v plné síle během nešťastné události roku 1973.

Tehdy jednoho z jeho 14 vnoučat (Getty byl velký sukničkář, za život byl celkem 5x ženat), 16letého Johna Paula Gettyho III. unesli v Římě, kde žil, příslušníci italské zločinecké organizace ‘Ndrangheta. Za jeho život požadovali enormní výkupné 99 milionu dnešních amerických dolarů.

FOTO: Římský únos Johna Paula Gettyho III.

Římský únos Johna Paula Gettyho III. - 15151538368102Římský únos Johna Paula Gettyho III. - ma-202895-WEBŘímský únos Johna Paula Gettyho III. - John-Paul-Getty-copy-1024×856.originalŘímský únos Johna Paula Gettyho III. - john-paul-getty-iii-fotoŘímský únos Johna Paula Gettyho III. - 5fa51b4d3376e
Další fotky
Římský únos Johna Paula Gettyho III. - John_Paul_Getty_IIIŘímský únos Johna Paula Gettyho III. - 1518720644480

J. P. Getty III. žijící v Římě divokým bohémským životem byl však rodinou podezříván o zosnování celé akce. K vyplacení částky se tak nikdo moc neměl – a už vůbec ne patriarcha rodiny J. P. Getty první.

Poté co se situace vyostřila a blízkému okolí začalo docházet, že se zřejmě nejedná o podvod vzniklý z hlavy neposedného juniora, začal jeho otec John Paul Getty Jr. za život svého syna lobovat u Gettyho staršího.

Ten syna odmítl s argumentem, že jakmile vyplatí prvním vyděračům, jiní kriminálníci se zaměří na jeho zbylých 13 vnoučat s vidinou rychlých peněz.

Jean Paul Getty

Neoblomného Gettyho nakonec obměkčila až drastická událost. Po téměř třech měsících, co Getty III. strávil v zajetí zločinců, přišla do redakce jednoho denního tisku obálka s Gettyho uřízlým uchem a loknou vlasů. “Tohle je Paulovo ucho. Pokud nedostaneme nějaké peníze do 10 dnů, dorazí vám ucho druhé. Jinými slovy, vrátí se k vám kousek po kousku.” – stálo v dopise.

Únosci nakonec polevili a stejně tak i J. P. Getty – obě strany se dohodli na výkupném činícím 3 miliony tehdejších amerických dolarů (z původně požadovaných 17).

J. P. Getty se zavázal zaplatit ne více jak 2,2 milionu dolarů (maximum, které šlo odečíst z daní), zbylých 800 synovi půjčil s 4% ročním úrokem.

„Mafiánská panenka“ Pupetta Maresca chladnokrevně sprovodila ze světa vraha svého manžela a stala se královnou podsvětí

J. P. Getty III. byl propuštěn v zuboženém stavu 15. prosince roku 1973. Z události si po celý život nesl psychická i fyzická traumata (únosci s jeho hlavou hráli ruskou ruletu apod.).

Z talentovaného chlapce se nakonec stal narkoman. Roku 1981 prodělal po požití alkoholovo drogového koktejlu mrtvici a po zbytek života zůstal upoután, němý a částečně slepý na invalidní vozík. Zemřel roku 2011 ve věku 54 let.

Jan Králík

Komentáře