Již víc jak 400 let se nenarodila žádná další žena, která by překonala vzrůstový rekord mladé Nizozemky. Na jedinečnou dívku se chodily dívat davy zvědavců. Svět nakonec opustila v pouhých sedmnácti letech.

Trijntje Keeverová, později známá pod aliasem „De Groote Meid“ – „velké děvče“, přišla na svět v Edamu roku 1616 během Nizozemského zlatého věku. Otec Cornelis Keever byl lodním kapitánem a matka Anna jeho bývalou služebnou.

Trijntje nejspíš trpěla akromegalií – poruchou projevující se nadměrnou produkcí růstového hormonu jak v dětství, tak během dospělosti a nakonec dosáhla (dle zachovaných pramenů) neuvěřitelné výšky 2,57 metrů, která nebyla žádnou ženou dosud překonána.

FOTO: Trijntje Keeverová – nejvyšší žena všech dob

Trijntje Keeverová – nejvyšší žena všech dob - Trijntje_KeeverTrijntje Keeverová – nejvyšší žena všech dob - maxresdefaultTrijntje Keeverová – nejvyšší žena všech dob - elizabet_nijhoff_asser_schoen_trijntje_keever_voor_restTrijntje Keeverová – nejvyšší žena všech dob - 201406231053a7e698e31b7Trijntje Keeverová – nejvyšší žena všech dob - Trijntje_Keever_iko
Další fotky
Trijntje Keeverová – nejvyšší žena všech dob - Kurfürst_Friedrich_V._von_der_Pfalz_als_König_von_Böhmen

Střešní okapy čistila bez žebříku a žádný vzrostlý muž jí nikdy nedosáhl na temeno hlavy. Tichou a stydlivou dívku tak její rodiče využili jako kuriózní živoucí atrakci.

Edam

Jméno mladičké Trijntje bylo známé v Nizozemí i za jeho hranicemi. Roku 1625 se o devítiletém děvčeti, které je „vyšší než všichni muži Evropy“ dozvěděl i v exilu žijící „zimní král“ Fridrich Falcký s rodinou. Při jedné ze svých cest se tak zastavili v Edamu, aby tehdy již dvoumetrovou Trijntje spatřili na vlastní oči.

Charismatický rytíř a špión d’Éon prožil 33 let jako žena. Na jeho pravou identitu se vypisovaly sázky

Rodina Keeverů objížděla nizozemské trhy až do roku 1633, kdy Trijntje zemřela na cestě, daleko od domova, ve svých sedmnácti letech. Příčinou úmrtí byla zřejmě rakovina plic.

Po kuriózní dívce dodnes zbyl portrét životní velikosti vystavený v prostorách edamské radnice a její vlastní boty dlouhé 36 cm, které by dnes byly označkované číslem 54.

Jan Králík

Komentáře