Omezená pracovní doba, nedostatek zboží, dlouhé fronty, zároveň ale často nižší ceny a kvalitnější zboží, než jaké je k dostání dnes. Takhle nějak bychom mohli charakterizovat nakupování za socialismu v České republice.

„Máte ještě chleba?“ není zrovna otázka, kterou bychom v roce 2019 prodavači v obchodě pokládali. Před takovými 50 lety bylo ale naprosto běžné, že jste přišli do místního koloniálu pro pečivo a odešli jste s prázdnou. V naší galerii se podívejte na fotografie z doby, kdy se mléko balilo do sáčků a chleba jste si museli rezervovat den dopředu.

FOTO: Retro nakupování. Pamatujete si na mléko v sáčku nebo Šuměnky?

Retro nakupování. Pamatujete si na mléko v sáčku nebo Šuměnky? - kotva-praha-historickáRetro nakupování. Pamatujete si na mléko v sáčku nebo Šuměnky? - 521_NRRetro nakupování. Pamatujete si na mléko v sáčku nebo Šuměnky? - 758_NRRetro nakupování. Pamatujete si na mléko v sáčku nebo Šuměnky? - Mléko-bylo-mlékone-samá-voda_NRRetro nakupování. Pamatujete si na mléko v sáčku nebo Šuměnky? - 516
Další fotky
Retro nakupování. Pamatujete si na mléko v sáčku nebo Šuměnky? - NR_2Retro nakupování. Pamatujete si na mléko v sáčku nebo Šuměnky? - 761_NRRetro nakupování. Pamatujete si na mléko v sáčku nebo Šuměnky? - f4118463Retro nakupování. Pamatujete si na mléko v sáčku nebo Šuměnky? - IMG_20180508_101736Retro nakupování. Pamatujete si na mléko v sáčku nebo Šuměnky? - NR_1Retro nakupování. Pamatujete si na mléko v sáčku nebo Šuměnky? - retro-sušenky-toro-183

Obchodů nebylo ani zdaleka tolik, jak je tomu dnes. Pracovní doba od pondělí do pátku byla výrazně kratší, o víkendech jste měli veliké štěstí, pokud bylo otevřeno alespoň na pár hodin dopoledne. V malých vesnicích pak dokonce ani žádné obchody nebyly, několikrát týdně je ovšem navštívila pojízdná prodejna. Když jste si zboží včas nezamluvili, mohli jste být rádi, že vůbec seženete něco kloudného k snědku. To už si dnes asi lze představit jen velmi těžko.

Ve velkých městech byla situace o něco lepší, obchodní domy zaručovaly delší otevírací dobu, a to i o víkendech. Sortiment zboží byl také několikanásobně větší a není proto divu, že turistika po nákupních centrech začala právě tehdy. V Praze byly nejčastějšími destinacemi horlivých zákazníků obchodní domy Kotva, Bílá labuť nebo Máj. Jen málo mimopražských lidí však mělo prostředky na to do hlavního města dojíždět pravidelně a utrácet tam po obchodech. Pro mnohé tak víkendový výlet do pražského obchoďáku představoval ekvivalent narozenin nebo dokonce Vánoc.

Michal Švehla

Jak jsme se mydlili za minulého režimu? Nahlédněte do socialistické koupelny

Komentáře