Valná většina mužů za objektivem i před ním během rozhodující krvavé Operace Overload pohlédla do tváře všudypřítomným mrtvým poprvé v životě. Jeden z legendárních snímků zachycuje nesobecký hrdinský čin mladého poručíka obklopeného neustávajícím pachem smrti.

Bitva o Normandii započala Operací Overload v červnu roku 1944. Masivní akce vyžadovala extrémně složité plánování a organizaci, jejíž průběh byl do každé minuty a detailu promyšlen.

Těžké zbraně, tanky, jednotky, zásoby, organizace jednotlivých úseků, odstranění min, budování cest i základní otázky typu kdy, kde a kdo je na řadě – zkrátka vše muselo plynout jako po másle.

Neodmyslitelnou součástí celé vojenské operace pak byli i přítomní váleční fotografové, kteří riskovali životy úplně stejně jako jejich vojenští kolegové. Při operaci Overload se tak s jednotkami vylodili na pláži „Omaha“ i účastníci s poněkud atypickou zbraní – kamerou v ruce. Mimo jiné i Walter Rosenblum a Val Pope.

FOTO: Legendární snímek pořízený během krvavé Operace Overload

Legendární snímek pořízený během krvavé Operace Overload - Rosenblum Header – Joshua SchickLegendární snímek pořízený během krvavé Operace Overload - nick_russin1_d-day-e1559597535924-1920×936Legendární snímek pořízený během krvavé Operace Overload - beach_rescue-e1559682401373-1920×696Legendární snímek pořízený během krvavé Operace Overload - 3bf90f6aa12b2b08b50055a507be7688Legendární snímek pořízený během krvavé Operace Overload - unnamed
Další fotky
Legendární snímek pořízený během krvavé Operace Overload - 190522124031-iwm-d-day-ea-026319

Trojice fotografů zachytila mnoho hrůzných i hrdinských scén, jedna konkrétní se však silně vryla do vizuální paměti z onoho významného dne. Mladý čtyřiadvacetiletý poručík Walter Sidlowski si z břehu všiml zasažené potápějící lodi s muži stále na palubě. Popadl malý raft a s několika dalšími nebojácnými se vrhl do rozbouřeného moře, aby topící se spolubojovníky dostal na břeh. Hrdinský čin zachytil Pope na kameru a Rosenblum pořídil ikonický snímek, jež nakonec obletěl celý svět.

Pope, který zachytil událost, kdy mnohým byla dána druhá šance k životu, sám padnul o pár dní později. Hlavu mu prostřelila kulka z německého kulometu, když se pokoušel najít stanoviště Červeného kříže.

Jeden z neznámějších snímků Dne D byl ve skutečnosti pořízen až o celý den později od začátku válečného útoku v Normandii – a to sice 7. června 1944. Rosenbaum byl sice přítomen bojům již předchozího dne, ale všechny filmy z 6. června se ještě před vyvoláním poztrácely.

Kromě přítomnosti během pověstného vylodění v Normandii byl Rosenblum i prvním spojeneckým fotografem, který vstoupil do právě osvobozeného koncentračního tábora Dachau.

Jako by to bylo včera. Unikátní snímky druhé světové války v jejich skutečné barvě

Walter Rosenbaum, který se s Sidlowskim setkal znovu několik desítek let po válce, zemřel ve věku 87 let roku 2006. Sidlowski roku 2014. Za své hrdinské válečné činy byli oceněni několika medailemi.

Za jakou dobu se vlastně hotové snímky dostaly k vydavateli? Již nějakým rokem existoval vynález telefotografie a díky pomoci podvodních kabelů tak celý proces kupodivu netrval příliš dlouho – do tiskárny se vzácné fotografie dostaly za několik hodin.

Jan Králík

Komentáře