Slavný filantrop a magnát Bill Gates vysvětlil svůj pohled na současnou pandemii a vakcínu proti koronaviru. Zároveň oznámil, že jeho nadace Bill & Melinda Gates investuje několik miliard do továren na výrobu vakcíny proti koronaviru.

Bill Gates se boji s epidemiemi věnuje dlouhodobě. Na plný úvazek pracuje v čele největší světové dobročinné nadace, kde mimo jiné zásadně pomohl k vymýcení dětské obrny. I v souvislosti aktuální pandemií je jméno Billa Gatese často skloňováno. Byl to nakonec právě on, kdo před ní již v roce 2015 bil na poplach. V rozhovoru pro CNN teď vysvětlil, jak koronaviru čelit.
„Absolutně rozumím tomu, že si lidé přejí, aby nemusela být zaváděna takto tvrdá opatření, ale je lepší to vzít jako ekonomický problém. Ekonomika se může vzpamatovat, ale nemůžeme dovolit viru, aby se volně šířil zemí a způsobil miliony mrtvých. Je to cena, kterou teď musíme zaplatit,“ řekl v úvodu.
Poznamenal, že jen nástup pandemie bude stát Spojené státy minimálně 2 biliony dolarů, spíše se však náklady budou pohybovat ještě ve vyšší relacích. Výzkum a příprava na lepší zvládnutí pandemie tohoto druhu přijde na desítky miliard, takže kdyby tyto náklady bývaly byly vynaloženy předem, mohl být konečný účet mnohem, mnohem menší.
„Dokud se nám nepodaří opravdu rázně srazit čísla nově nakažených, samozřejmě v souvislosti s maximálně funkčním testováním, není prostor pro uvolňování opatření. Neexistuje žádná střední cesta typu – no, zkuste teď chodit na týden do kin a uvidíme, co to udělá. Navíc pokud nebude jistota a důvěra v ta nižší čísla, vážně pochybuji, že když řeknete lidem, že si mají kupovat nová auta nebo chodit do restaurací, že to budou dělat,“ řekl v další části rozhovoru.
Opatření Gatesovi dávají smysl z ekomomického pohledu. „Je třeba to vnímat tak, že čím dříve si vezmeme tenhle lék, a jde skutečně o drsný lék, tím dříve to budeme mít celé za sebou a nebudeme to muset celé opakovat.“
Co se týče vývoje vakcíny, jde podle něj sice některé věci urychlit, například lze mít připravené větší testovací a výrobní kapacity nebo šiřší antivirové sekvence, které lze kombinovat, ale pokud má být taková vakcína skutečně bezpečná, nelze zkrátit její vývoj, testování a výrobu na dobu kratší než je zhruba jeden rok.
„Testování je základ. Jen ten spolehlivě ukáže červené body na mapě a zpřesní křivky vývoje. Napoví, zda jsou přijatá opatření málo nebo naopak zbytečně přísná. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že poptávka v takové situaci zákonitě mnohonásobně převyšuje možnosti testování… Je třeba, aby stát určil, jak se tato kapacita rozumně využije… Bohužel bude trvat ještě šest až devět měsíců, než budeme mít k dispozici jednoduchý rychlý test na domácí použití,“ řekl Gates a ujistil, že Nadace Billa a Melindy Gatesových věnuje maximální prostředky nejen na vývoj vakcíny, ale i na možnosti nového a rychlejšího způsobů testování.
V jiném rozhovoru pro The Daily Show ještě Bill Gates sdělil, že navíc hodlá investovat několik miliard dolarů do továren na výrobu vakcíny proti koronaviru. To, že tímto způsobem dost pravděpodobně „vyhodí“ několik miliard dolarů, mu nevadí. „V současné situaci, kdy koronakrize může stát ekonomiku triliony, to za několik investovaných miliard určitě stojí,“ konstatoval Gates.
Petr Starý

Komentáře