S majetkem přes 100 miliard dolarů patří zakladatel Microsoftu Bill Gates již přes 20 let mezi nejbohatší muže planety. Není proto divu, že nešetřil ani na svém domově. To, co se ale skrývá za branami jeho sídla na břehu jezera Lake Washington nedaleko Seattlu, vám vyrazí dech.

Rezidence, která na první pohled vypadá spíše jako turistický resort nebo ozdravovna, nese název Xanadu 2.0, podle fiktivního domu hlavního hrdiny filmu Občan Kane. Výstavba začala v roce 1988, trvala 7 let a stála 63 milionů dolarů. Sídlo se rozkládá na pozemku o rozloze 6,100 m2 a jeho současná cena je odhadována na 125 milionů dolarů. Protože se jedná o dům počítačového magnáta, jistě správně tušíte, že bude skrz naskrz protkaný těmi nejmodernějšími technologiemi.

FOTO: Jak bydlí 10 nejbohatších lidí planety?

Jak bydlí 10 nejbohatších lidí planety? - 01-jeff-bezosJak bydlí 10 nejbohatších lidí planety? - bill-gates-house-pictures-pulling-inJak bydlí 10 nejbohatších lidí planety? - 03-warren-buffettJak bydlí 10 nejbohatších lidí planety? - 05-bernard-arnaultJak bydlí 10 nejbohatších lidí planety? - 06-mark-zuckerberg
Další fotky
Jak bydlí 10 nejbohatších lidí planety? - 06-amancio-ortegaJak bydlí 10 nejbohatších lidí planety? - 07-carlos-slim-heluJak bydlí 10 nejbohatších lidí planety? - 08-charles-kochJak bydlí 10 nejbohatších lidí planety? - 09-david-kochJak bydlí 10 nejbohatších lidí planety? - 10-larry-ellison


Podívejte se na 20 nejšílenějších vychytávek v domě Billa Gatese:

1. Špičkový systém senzorů umožnuje návštěvníkům přizpůsobit si klima a osvětlení v celém domě. Každý z hostu dostane po příjezdu svůj vlastní PIN, díky kterému může tato nastavení regulovat. Po zadání svých osobních preferencí si systém daného člověka zapamatuje, a vytváří mu stejné podmínky na kterémkoliv místě v domě.

2. Na podobném principu fungují i reproduktory, které jsou šikovně skryty po celé rozloze rezidence a posluchač tak může poslouchat svoji oblíbenou muziku všude a bez přerušení.

3. Dům využívá své přirozené prostředí ke snížení tepelných ztrát. Je z části zabudován do země tak, aby bylo možné co nejefektivněji regulovat teplotu.

4. Dům byl postaven z 500 let starých kmenů stromu Douglasky tisolisté.

5. Zmáčknutím jednoho tlačítka můžete kompletně změnit podobu stěn. Po celém domě jsou rozmístěny obrovské obrazovky, na které si můžete promítnout svá oblíbená umělecká díla nebo fotografie.

6. Třicetimetrový bazén, který se nachází v samostatné budově, má vlastní stereo systém zabudovaný pod hladinou.

7. I když Bill Gates nevypadá zrovna jako nadšenec do fitness, má k dispozici posilovnu o rozloze 230 m2, kde je mimo jiné i sauna, pára a oddělené pánské a dámské převlékárny.

8. Vstupní hala, která pojme až 200 hostů je zařízena pro konference a na jedné ze stěn visí 11metrová obrazovka.

9. V celém objektu je 24 koupelen, z nichž je 10 včetně vany. Není to málo?

10. Jedna z místností má devíti metrový strop a to kvůli zabudované trampolíně. Dovedete si představit Billa jak na ní skáče?!

11. Na různých místech domu je dohromady 6 kuchyň. Zaměstnanci jsou tak připraveni okamžitě obsluhovat v jakékoliv místnosti.

12. Rozsáhlá knihovna o rozloze asi 3 standardních českých bytů skrývá dvě tajné otočné stěny. Za jednou z nich se nachází bar.

13. Jedním z největších artefaktů v této knihovně je Leicesterský rukopis – zápisník Leonarda da Vinci ze 16. století, který Gates koupil za astronomických 30,8 milionů dolarů.

14. Soukromé kino v Art Deco stylu pojme až 20 hostů. Ti mají k dispozici luxus v podobě pohodlných kožených křesel, pohovek a dokonce i stroj na popcorn.

15. Když sečtete všechny garáže v Gatesově sídle, můžete pohodlně zaparkovat až 23 aut. Nejzajímavější z nich vypadá jako umělá jeskyně vyrobena z betonu a nerezové oceli. Do ní samotné se vejde 10 vozidel.

FOTO: Na návštěvě u miliardáře Billa Gatese

Na návštěvě u miliardáře Billa Gatese - akvarkoNa návštěvě u miliardáře Billa Gatese - planekNa návštěvě u miliardáře Billa Gatese - bill-gates-house-pictures-pulling-inNa návštěvě u miliardáře Billa Gatese - 400477572_317d15fb12Na návštěvě u miliardáře Billa Gatese - attractive-bill-gates-house-pictures-bill-gates-car

16. Bill Gates má svůj oblíbený strom. Čtyřicet let starý javor, který rostl blízko příjezdové cesty k domu. Strom monitoruje počítač a v případě sucha jej zalévá.

17. Venku se nachází umělý potok a mokřiny plné pstruhů a lososů. Billovi se očividně stýskalo po okolní přírodě, kterou odříznul obrovskou zdí, tak si kousek přenesl domů.

18. Písek na pláži před Gatesovým domem pochází z Karibiku a každý rok se pravidelně doplňuje.

19. Od vchodu do přízemí vede 84 schodů. Pokud se necítíte na chůzi, můžete to vzít dolů výtahem.

20. Soukromý tunel. Aby se Gates dostal pohodlněji domů, nechal si v roce 2006 vybudovat soukromý tunel za 2 miliony dolarů vedoucí pod dálnicí Highway 106.

Pokud vás zajímá, které z postav naší historie byly ještě bohatší než Bill Gates, čtěte zde.

Adrian Amiridis

 

Komentáře