Ty tam jsou ty časy, kdy se při slově „rum“ každému vybavil tuzemák a jediným zástupcem pravých rumů z cukrové třtiny v klubech byl Captain Morgan Spiced a v koktejlech slaďoučké Malibu. Znalci rumů se již několik let vehementně hlásí o slovo a v Praze jsou dokonce i dva koktejlové bary honosící se tím, že v nich najdete jakýkoli rum na světě. Ověřoval jsem si to, a skutečně – v Bugsy’s mají i můj oblíbený drsný Khukri rum z Nepálu. 

Do dnešní degustace jsme zahrnuli běžné rumy s cenou okolo tisícovky, maximálně dvou, takže pro přiblížení jejich chuti zvolíme dva referenční body, který každý milovník rumů dobře zná: Drsnou Zacapu a jemné Diplomatico. Každý vládne svému oceánu chuti, přičemž první oceán je slanější a drsnější, druhý jemnější a lahodnější. Zcela mimo pak hodnotíme rumy zemědělské známé jako agricole. Jde o destiláty vyrobené přímo ze šťávy cukrové třtiny, tedy nikoliv z melasy, což je vedlejší produkt při výrobě cukru.

Z etiket rumů vane exotika lodí, jež dovážejí čaj a kávu. K mojí radosti se degustace účastnil i Pasta Oner. Známý popartový výtvarník tak mezi jednotlivými doušky hodnotil i design jednotlivých lahví. Tucet těchto plodů karibských ostrovů nám poskytl uznávaný e-shop znalců Alkohol.cz, jehož výběr kvalitních destilátů patří k nejlepším na trhu.

Bumbu rum

949 Kč

Parádní rum z Barbadosu a jediný spiced rum v testu, což ho činí trochu neférově výjimečným. Bumbu není učen tomu, kdo chce za večer zvládnout celou láhev. Jako panák na uvítanou, jako digestiv, do kávy a do koktejlu báječný. Když si chcete udělat hodně radosti po malých doušcích, kupte si tento. Je to opravdová bumba, pardon, bomba.

„Za mě zajímavý, skvělý rum, který strašně mile voní. Je to pití, které když naliješ holce, tak se bude olizovat až za ušima,“ tvrdí Pasta. A zatímco jsem si představoval holky olizující se za ušima, vychválil i láhev: „Nejhezčí láhev v testu, včetně rustikálního korkového uzávěru.“

Zacapa Edicion Negra 23y

2 099 Kč

Toto je opravdový držák a chlapský, pirátský karibský rum, destilovaný z fermentovaného čistého panenského sirupu cukrové třtiny. Nejdřív slaný, drsnější už od začátku, na konci pálí. Guatemalská Zacapa si pořád udržuje svůj charakteristický rys – dřevitost, zemitost. Zacapu poznáte ve slepém testu, její specifická chuť je neoddiskutovatelně rozpoznatelná od ostatních rumů. Edice Negra má nádhernou tmavou barvu. Poměr cena/výkon je lepší než u Diplomatica. Tento rum je odborníky všeobecně pokládán za „best in the world“. Krásný dárek tátovi k šedesátinám.

„Láhev je elegantní – z rodiny známých rumů patří její design k těm nejlepším. Slaměný věnec jako signature udržuje láhev v rovině výjimečnosti.“

Diplomatico Vintage 2002

2 599 Kč

Na začátku pohladí jazyk, pak ho obejme a plná chuť se postupně uvolní. Nomen omen – tento rum vás diplomaticky přesvědčí o své špičkové kvalitě a večer s ním bude příjemně ubíhat. Nepálí, není slaný, je opravdu lahodný a výrazně zlepšuje náladu. Destilován v měděných destilačních přístrojích a složen z několika rumů s různým aroma zraje v sudech po bourbonu. Barvu má jantarově zlatou a během celého popíjení cítím stabilní plnost danou dokončením v sudech po sherry.

„Luxusní krabice se semišem uvnitř je klasický porsche design,“ hodnotí Pasta balení. Láhev mi připomíná trofej Formule 1, mám radši old school vintage lahve. Krásný dárek, hodně se tu platí za značku.“

Dictador Solera 12y Premium Reserve

849 Kč

Dobře pitelný dvanáctiletý rum z Kolumbie je svou silně zemitou chutí rozhodně blíž oceánu Zacapy než Diplomatica. Na začátku tedy chuť drsná a slaná. Voní dřevem a sudem. V testu nejzemitější, rumová chuť s dotekem vanilky, karamelu a kolumbijské kávy. Nádherná mahagonová barva. Když si chcete dát osm panáků poctivého rumu, toto je ta správná volba. Kvalit Zacapy nedosahuje, což je správně vyjádřeno stanovenou cenou.

Černá láhev je dobrý nápad, ale hrozně populistický trendy název. Logo připomíná počítačovou hru, pro rum mi to přijde od věci.“

Chairman’s Reserve The Forgotten Casks Rum XO

986 Kč

Klasický příběh o zapomenutých sudech. Vůně známá, stařená, výraznější. Chuť velmi jemná na začátku a slaná na konci. Dobrý kvalitní rum od výrobce Santa Lucia 1931, trochu ostřejší. Tento typický řemeslný rum ze Svaté Lucie představuje jedno ze dvou překvapení v testu a za ty peníze jeho nákup doporučuji. Právě tuto láhev si vyžádal Pasta Oner a příznivě ohodnotil i obal.

Láhev není špatná. I když to nepovažuju za vrchol grafiky, není to vůbec ošklivé, působí sympaticky! Dát to jako dárek, tím by vůbec nikdo nic nezkazil. Kvalitní řemeslný rum se šroubovacím uzávěrem evokující zlatou éru alkoholu.“

Atlantico Private Cask 25y

1 048 Kč

Pro mnohé je legendou tento prémiový, stařený rum z Dominikánské republiky; blend špičkových rumů starých 15 až 25 let, který se po smíchání znovu přelije do dubových sudů. V roce 2010 byl vyhlášen porotou Golden Rum Barrel Awards nejlepším solera rumem na světě. V říjnu 2012 byl oceněn zlatou medailí na prestižní rumové soutěži v Miami. Mně v něm trochu chybí zemité tóny, chuť je suchá, světlá, rovná. I tento rum loví v chuťovém oceánu Zacapy, je však jemnější a ne tak výrazný.

Láhev to má jako gruzíňák,“ není designem obalu nadšen Pasta.

Angostura 1919 8y

984 Kč

Jednoznačně jsme narazili na něco originálního a jedinečného. Ve vůni běžný rum. Ale v chuti něco, co vás rozbije. Grepová hořkost na začátku a pak následuje velmi specifická chuť, pro kterou nemám srovnání. Když si ho někdo zamiluje, tak je to jeho rum. Za ty peníze nadprůměrné pití. Má specifický dozvuk, nejvíc charakteristickou chuť, tento rum z Trinidadu a Tobaga je za mě vítězem testu.

Klasická láhev bude u mě vždycky vítězit. Zklamal mě umělohmotný uzávěr, čekal bych kovový. Grafika lepší průměr – ale proč je nápis 1919 ve třidéčku?“

Flor de Caña Centenario Gold 18y

929 Kč

Stejně jako většina nikaragujských rumů je i Flor de Caña temperamentní a živý, pravý opak většiny sladších a těžkých guatemalských rumů. Ačkoli tento rum získal řadu mezinárodních ocenění, já ho hodnotím jako uniformní rum drsnější chuti. Ta je hodně alkoholová, na začátku správně slaná. Slabá příchuť tropického ovoce a oříšků. Na to, jak je to tmavé, mi to přišlo dost prázdné.

Láhev má obal jako polská čokoláda, co se tváří jako francouzské pralinky, ale je to ztužený tuk. Jak vidíš láhev, už cítíš, že tam je ňáká levá,“ strhal Pasta nemilosrdně obal.

Quorhum 23y

1 323 Kč

Zástupce chuťového oceánu Diplomatico, tedy s medově jemnou chutí, která se dá popíjet celý večer. Jantarově hnědá barva a kořeněná chuť s nádechem rozinek si určitě najdou svoje vyznavače. Známý politik, který nám s ochutnáváním pomáhal a jehož jméno zamlčíme, si z celé degustace vyžádal právě tuto láhev. Tento dominikánský rum není náročný na pochopení, ale umí být kvalitním společníkem.

Za mě kvalitní průměrný rum s dobrou chutí i vůní, není tomu co vytknout. Nelíbí se mi láhev ani etiketa, z průměrných rumů je ale nejlepší.“

Trois Rivieres Cuvee de L’Ocean Rhum

680 Kč

První ze zástupců agricole rumů, které jsou vyráběny fermentováním a destilováním šťávy cukrové třtiny z prvního lisování dle podmínek prestižního označení AOC Martinique. Výrazná chuť zemědělských rumů někomu připomíná cachacu nebo i tequilu. Vůně je fantastická, chuť výrazného tvrdého alkoholu s lehce nemocničním ocasem grappy. V cole chutná jako cuba libre výborně a dodává jí kokosovou příchuť, o samostatném pití se dá diskutovat. Elegantní tyrkysová láhev z Martiniku varuje nezkušené, aby neexperimentovali.

Láhev se mi líbí moc, evokuje plážový house klub na Ibize s holkama v bikinách, kde bílý rum teče proudem. Láhev chce být cool a taky cool je.“

Clement Jone One VSOP

980 Kč

Vyráběn na ostrově Martinik v palírně, jež byla založena roku 1887 Homérem Clémentem. Destilován z čisté šťávy cukrové třtiny metodou agricole. Po počáteční slané chuti přechází do chuti whisky. Vyhodnotili jsme ho jako kvalitní spotřební rum vhodný do koktejlů. Obal limitované edice se u výtvarníka nesetkal s velkým pochopením.

Graffiti láhev? Jako bývalýho writera mě to uráží. Co má neon graffiti co společného s rumem? Ještě navíc to jsou hnusné tagy.“

Saint James Cuvee 1765

957 Kč

Vznik značky Saint James se datuje již do roku 1765. Tehdy se na Martiniku začal vyrábět rum, jelikož je to zámořský region Francie, kde byla výroba rumu tehdy zakázána. Jde o posledního zástupce agricole rumů, které jsou prostě samostatnou kapitolou a nedají se porovnávat s ostatními. Někomu to chutná, já to jinak než míchané pít neumím. Kořeněná směs vybraných rumů zraje v malých dubových sudech. Očekávejte opět chuť bílého třtinového rumu po tequile s množstvím ovocných tónů na konci.

Tvar láhve je vintage apotheque styl, minimalistická grafika, dokázal bych si v tom představit velmi sofistikované pití. Láhev klame tělem,“ hodnotí Pasta obal.

Komentáře