I v horkých letních dnech je občas potřeba vyrazit ven v obleku. Pokud se nechcete zbytečně potit a chcete vypadat stylově, podle aktuálních módních trendů, přečtěte si několik jednoduchých tipů.

Oblek je samozřejmě potřeba v průběhu celého roku, a pokud zvolíte kvalitní materiál a dobrý střih, vydrží vám spoustu let. V letních měsících se však představa celého dne v obleku může stát noční můrou, zvláště pokud máte sako z těžké vlny nebo tvídu. Jak si tedy užít všechny ty svatby, venkovní večírky a festivaly i pracovní jednání a neumřít horkem? Stačí zvolit správný materiál a doplnit jej světlými barvami a vzdušnými střihy.

Bavlna

Bavlněný oblek je jednou z nejvšestrannějších možností. Nepůsobí příliš strojeně, ani úplně neformálně, je pevnější než vlněný, ale zároveň je více vzdušný a skvěle absorbuje vlhkost. Jednou z nejoblíbenějších barev pro bavlněný oblek je khaki, ale nebojte se vyzkoušet odvážnější barvy jako například azurovou. Nevýhodou bavlněného obleku je o něco větší náchylnost k poškození. O tento materiál je potřeba se více starat a dát si pozor i na správný způsob čištění.

Len

Len je již klasickým letním materiálem a jedním z nejpopulárnějších látek pro letní obleky, převážně díky tomu, že je velmi lehký a prodyšný. Je ideální na venkovní svatby nebo jiné letní formálnější večírky. Lněná vlákna mají velmi pěknou, přirozenou strukturu a vypadají skvěle ve všech možných barvách, takže se nebojte být kreativní. Zvolte si jakékoliv barvy od bílé a krémové až po odstíny šedé a hnědé. Oblek doplňte formálními botami a světlou košilí s rozepnutým límečkem. Pokud chcete, aby se oblek příliš nemačkal, poohlédněte se po takovém, který kromě lnu obsahuje i bavlnu.

Hedvábí

Věřte tomu, nebo ne, hedvábí je jeden z nejpevnějších materiálů. Protože se jedná o přírodní látku, je velice pohodlné a příjemné a v létě se do hedvábného obleku určitě vyplatí investovat.

Seersucker

Seersucker je označení pro lehkou bavlněnou nebo lněnou tkaninu se zvrásněnými pruhy nebo kostkami. Tato látka je vzdušná, dá se snadno udržovat (nemusí se vždy žehlit), ale má drsný povrch, který není příjemný pro každého. V posledních několika dekádách se tato tkanina stala velice populární a 11. červenec je dokonce v Americe stanoven jako Seersucker Day. V současnosti jsou dostupné velice pestré modely různých střihů i vzorů a vybere si opravdu každý. Jen pozor, seersucker oblek se je spíše neformální a nehodí se pro obchodní setkání nebo formální dress code.

Chambray

Chambray je velice pohodlný materiál podobný džínovině, který je díky plátnové vazbě hladší a lehčí s pro něj typicky jemným leskem. Slavné světové značky od Valentina přes Armaniho až po J. Crew zařadily chambray do svých letošních letních business kolekcí, takže s výběrem tohoto materiálu rozhodně chybu neuděláte.

Co se týče barev, je jasné, že v pracovním a obchodním životě stále není příliš prostoru pro extravaganci a je lepší se držet klasických barev, jako je černá nebo námořnická modrá, pro méně formální příležitosti se ale barev rozhodně nemusíte bát. Lehčí barvy jako khaki nebo odstíny světle šedé pomáhají odrážet teplo a v módě letos budou jistě i odstíny červené, vínové a květinové motivy.

Adrian Amiridis

A zde máte 7 slavných kravatových uzlů, které by měl ovládat každý muž.

Komentáře