Nedávno jsme vám představili Poláka Witolda Pileckého, který se nechal dobrovolně uvěznit v Osvětimi, aby ji podrobně zmapoval a polská armáda mohla koncentrační tábor osvobodit. Teď bychom vám rádi představili jiného válečného hrdinu, jehož osud vám je zatím možná neznámý.

Jmenoval se Anton Schmid, byl rotmistrem, zachránil spoustu Židů a byl za to popraven. Schmida s Pileckým kromě skutků velké odvahy spojuje to, že oba byli „insidery“, tedy aktivními vojáky wehrmachtu.

Anton Schmid byl před válkou drobným živnostníkem – ve Vídni vlastnil malý obchod s radiopřijímači, které se v té době technologicky hnaly dopředu hodně rychle a prožívaly spotřebitelský boom. Dařilo se mu. Jenže politický vývoj tomu chtěl jinak, takže Schmid musel po anšlusu narukovat do wehrmachtu.

FOTO: Válečný hrdina Anton Schmid

Válečný hrdina Anton Schmid - 1_schmiduv-predvalecny-portretVálečný hrdina Anton Schmid - 2_s-manzelkouVálečný hrdina Anton Schmid - 3_uz-ve-vojenske-uniformeVálečný hrdina Anton Schmid - 4_ve-sluzbach-wehrmachtuVálečný hrdina Anton Schmid - 7_hruza-transportu
Další fotky
Válečný hrdina Anton Schmid - 9_obalka-knihy-kterou-si-musite-precistVálečný hrdina Anton Schmid - 10_wolfram-wette-jeji-autor-a-ten-ktereho-anton-schmid-zachranil

S armádou se dostal do litevského Vilniusu, kde byl každodenním svědkem otřesné židovské perzekuce. Viděl jejich transporty do litevských ghett, kde panovaly podmínky, o nichž se možná nezdálo ani některým gestapákům. Ta hrůza všech hrůz nedala Schmidovi spát, absolutně ji nemohl přenést přes srdce.

A tak se odhodlal k činu. Takovému, který ho nakonec bude stát život. Což určitě Anton Schmid věděl a o to víc je třeba si jeho odvahu a statečnost uvědomit a připomínat. Začal Židy ukrývat před transportem a vzhledem k tomu, že byl uvnitř armády a měl přístup k údajům i k „materiálu“, opatřoval některým z nich falešné průkazy, aby mohli z úkrytů odcházet na svobodu. Není jisté, jak to se všemi z nich dopadlo, jisté je, že i kdyby zachránil jeden jediný život, mělo by to pro Schmida cenu.

Jeho bohulibé činy však byly bohužel nacisty odhaleny a rotmistr zatčen. Do posledního momentu před soudem si zachoval svou integritu, když prohlásil, že se mu vraždění Židů hnusí a že jim pomáhal ze svého nejhlubšího lidského přesvědčení. Za to byl v dubnu 1942 popraven. Tím hrůza jeho příběhu neskončila a jeho manželka a dcera ve Vídni zažívaly krušné chvíle, kdy je sousedé týrali tím, že na ně dlouho řvali, že Schmid je národní zrádce, a ničili jejich majetek.

Proč vám tohoto hrdinu představuje právě teď? Důvod je jasný. Nakladatelství Prostor vydává knihu Rotmistr Anton Schmid: Hrdina humanity a zachránce Židů od německého historika Wolframa Wetteho. Víte, co je na ní kromě objevných faktů a Schmidova hlubokého lidského příběhu ještě hodně zajímavého? Wette patří mezi ty, které Schmid zachránil.

Martin Hradecký

A zde si můžete přečíst, že za zničení Lidic plánoval Churchill krutou pomstu.

Komentáře