Známý český muzikant, moderátor, bavič, textař, skladatel a komik Ivan Mládek dnes oslaví jedinečné životní jubileum – neuvěřitelných osmdesát let. Svou vitalitou a chutí do života svým fanouškům ale stále dokazuje, že věk je pouhé číslo.

Přestože se Ivan Mládek na české umělecké scéně pohybuje již bezmála pětapadesát let, jeho studnice humoru je bezmezná, a i po tak dlouhé době nadále velmi aktuální. Autor nejznámější lidové písně Jožin z Bažin, kterou při svém hostování v Česku ráda zahraje i taková kapela, jako je legendární Metalica, svůj život zasvětil především hudbě. Jazzu propadl již na střední škole.

Poprvé jsem objevil banjo někdy ve čtrnácti letech. Na chatě, u zatopeného lomu, brnkal voják na nástroj, který měl velmi podmanivý zvuk. A bylo to banjo – tehdy kytarové. Později, když k nám přišla dixielandová vlna, jsem si sehnal tenorové banjo,“ uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas.

Přestože Mládek vystudoval střední průmyslovku a Vysokou školu ekonomickou, tehdejšímu režimu se v roce 1968 znelíbil kvůli svému útěku do Francie, a tak se s kariérou ekonoma mohl po svém návratu rozloučit. Místo toho se ale začal věnovat formování prvních banjo bandů, kdy působil ve skupinách Storyville Jazz, K.T.O., White Stars nebo Mustangové. Začátkem 70. let si nakonec založil i vlastní Banjo Band, se kterým dodnes obráží jedno české město za druhým.

Zatímco většina Čechů zná jeho chytlavé melodie, popřípadě televizní pořady jako Čundrcountry show nebo Country estrádu, kde byl po jedenáct let moderátorem a zároveň spoluautorem obsahu, už o poznání méně lidí tuší, že se věnuje také malbě, jež je jeho velkou vášní. Ceny jeho ikonických děl startují na desetitisících a těší se velké oblibě i za hranicemi země.

A i když dnes již Ivan Mládek nepíše nové skladby ani nevystupuje v televizi, živých vystoupení se i přes svůj vysoký věk vzdát rozhodně nehodlá. Proto hned zkraje jara vystoupí například na scéně pražského muzikálového divadla Broadway, kde návštěvníkům nabídne průřez svou celoživotní tvorbou včetně takových hitů jako Praha – Prčice, Prachovské skály nebo Linda, které milují posluchači napříč generacemi. Vstupenky na jeho vystoupení najdete exkluzivně v síti Ticketlive.

Foto: Ticketlive

Komentáře