Kongresový sál pražského Hiltonu bude po posledním víkendu ještě dlouho načichlý testosteronem! Už podruhé v řadě totiž hostil prestižní kulturistickou soutěž IFBB Diamond Cup, a kvůli ní do Prahy zavítali nejen milovníci zpevněných svalů, ale i vyznavači řeckého ideálu kalokagathia. Profesionálové, amatéři, fanoušci – všichni tu byli, aby si užili jeden z posledních sportovních eventů letošního roku. Mají pořadatelé důvod k radosti?

Tak určitě! Letošní exhibice důstojně navázala na nultý zahřívací ročník. Šéfovi organizačního týmu Romanu Hajabáčovi spadl dle vlastních slov balvan ze srdce: „Těžko si umím představit, že by do prosince někdo zvládl zorganizovat podobnou sportovní akci, respektive teď by na to už nikdo logicky ani neměl odvahu,“ komentuje vyhrocenou společenskou situaci před vyhlášením nouzového stavu.

Vysportovaný kolos překvapivě přiznává, že v týdnech před akcí opravdu pociťoval strach. „Akci jsme chystali déle než rok, přece jen se jedná o závody nejvyšší sportovní úrovně. Musím přiznat, že všechen stres a nejistota, které přípravu provázely, nakonec stály za to. Jsme všichni unavení, ale šťastní, že jsme do toho šli,“ ulevilo se Romanovi. A všichni příznivci elitní kulturistiky mohli díky jeho odhodlání zažít neopakovatelný zážitek!

Kulturistická komunita prokázala, jak moc je oddaná a odvážná. Jen tak si totiž můžeme vysvětlit to, že i přes komplikovaná omezení mezinárodního cestování a všemožné doprovodné zákazy, se do české metropole sjelo 150 závodníků ze 17 různých zemí! Letos se navíc mohli představit i v kategoriích Elite Pro Kulturistika mužů a Bikini Fitness.

A že bylo na co koukat. Dechberoucí show předvedli vítězové Antonín Téma a Monika Špačková. I za to patří organizátorům IFBB Diamond Cup obdiv – mužské i ženské kategorie staví vzájemně na roveň, a tak dokážou uspokojit tajné sny a touhy zažraného fanouška! Roman Hajabáč na sebe sice může být hrdý, že se mu už podruhé podařilo galavečer úspěšně spunktovat, ale letos má ještě o jeden důvod k radosti víc. V kategorii Physique Masters mužů vybojoval zlato. Spravil si tak chuť po loňském stříbře, které ho na vlastními silami organizované akci určitě zamrzelo.

Jásat ale nemůže česká zástupkyně ve finále kategorie Bikini Fitness žen Veronika Zemanová, které trofej o pouhý jeden bod vyfoukla Maďarka Karina Gavrikova. Šlo přitom o hodně. Novinkou Diamond Cupu 2020 byly právě profesionální kategorie IFBB Elite Pro Prague, kde soutěžící bojovali o možnost nominovat se na mistrovství světa. Přesně to, společně se štědrým finančním bonusem, bylo ve hře.

Česko o želízko v ohni ale nakonec nepřišlo. Před zraky Karlose Vémoly a Radka Filipiho si totiž pro vítězství došel suverénní Jan Turek, celkový vítěz mezi kulturisty-muži, který se tak katapultoval mezi účastníky s napětím očekávaného celosvětového defilé. Ve své kategorii neměl prakticky konkurenci, a tak všem jeho soupeřům zbyly maximálně oči pro pláč.

„Jsem příjemně šokován nejen úrovní závodníků, ale i organizací akce. Klobouk dolů před organizátory, jejich profesionalitu musíme ocenit všichni. Prahu jsem si zamiloval a rád se sem budu vracet,“ nešetřil slovy chvály Rafael Santonja, prezident mezinárodní IFBB. Ten celý den sledoval svým odborným okem, přesto každý mohl spatřit, jak se tetelí spokojeností a nadšením z dobře odvedené práce i skvělých soutěžních výkonů. Praha to opět dokázala – a nic jí nebrání se v příštích letech stát opět baštou světové kulturistiky!

Komentáře