Turecký fotograf Uğur Gallenkuş se rozhodl na sérii emotivních fotografií zobrazit obrovskou propsat, která dlí mezi prosperujícím západním světem a Středním východem, denně sužovaným nemilosrdnou a brutální válkou.

Gallenkuş, momentálně působící v Instanbulu, poprvé šokoval svět fotografií utonulého syrského chlapce, jehož tělo bylo mořem vyplaveno na pláž. Za několik let si dokázal vybudovat pověst umělce, který dokáže skrz fotoaparát zachytit lidské utrpení výstižněji než kdokoliv jiný. To dokazuje i novou sérií fotografií, na kterých porovnává utrpení obyvatel Středního východu s bezstarostností a vyspělostí západního světa. Prohlédnout si ji můžete v naší galerii.

FOTO: Válka vs. blahobyt. Prohlédněte si sérii fotografií zobrazující kontrast mezi východním a západním světem

Válka vs. blahobyt. Prohlédněte si sérii fotografií zobrazující kontrast mezi východním a západním světem - ugur-gallenkus-contrasting-worlds-11Válka vs. blahobyt. Prohlédněte si sérii fotografií zobrazující kontrast mezi východním a západním světem - ugur-gallenkus-contrasting-worlds-1Válka vs. blahobyt. Prohlédněte si sérii fotografií zobrazující kontrast mezi východním a západním světem - ugur-gallenkus-contrasting-worlds-2Válka vs. blahobyt. Prohlédněte si sérii fotografií zobrazující kontrast mezi východním a západním světem - ugur-gallenkus-contrasting-worlds-4Válka vs. blahobyt. Prohlédněte si sérii fotografií zobrazující kontrast mezi východním a západním světem - ugur-gallenkus-contrasting-worlds-5
Další fotky
Válka vs. blahobyt. Prohlédněte si sérii fotografií zobrazující kontrast mezi východním a západním světem - ugur-gallenkus-contrasting-worlds-8Válka vs. blahobyt. Prohlédněte si sérii fotografií zobrazující kontrast mezi východním a západním světem - ugur-gallenkus-contrasting-worlds-3Válka vs. blahobyt. Prohlédněte si sérii fotografií zobrazující kontrast mezi východním a západním světem - ugur-gallenkus-contrasting-worlds-6Válka vs. blahobyt. Prohlédněte si sérii fotografií zobrazující kontrast mezi východním a západním světem - ugur-gallenkus-contrasting-worlds-9Válka vs. blahobyt. Prohlédněte si sérii fotografií zobrazující kontrast mezi východním a západním světem - ugur-gallenkus-contrasting-worlds-10Válka vs. blahobyt. Prohlédněte si sérii fotografií zobrazující kontrast mezi východním a západním světem - ugur-gallenkus-contrasting-worlds-7

„Žiji v Turecku, které se nachází jen malý kousek od jednoho z nejnebezpečnějších regionů světa,“ napsal na svém blogu Gallenkuş. Právě kontrast mezi dvěma místy, která nejsou až tak daleko od sebe, ale každé je diametrálně odlišné, ho inspiroval k tvorbě těchto srdcervoucích koláží. Poukazuje tak především na rozdíly mezi politickým klimatem a životním stylem každého z regionů. Materiální bohatství, neuměřený blahobyt a konzumerismus v západním světě jsou oblíbenými motivy tureckého umělce, které staví jako protiklady zoufalství, bolesti a beznaděje Středního východu.

Michal Švehla

Na pokraji vyhlazení. 20 dechberoucích fotografií vymírajících domorodých kmenů z celého světa

Komentáře