Sednete si v příjemném prostředí, popijete kávu nebo čaj, pojíte quiche, připojíte se na místní wi-fi, pořešíte Tinder a potom zaplatíte nikoli podle konzumace, ale podle času, který jste v kavárně strávili. Takový je koncept evropského řetězce Ziferblat.

Ziferblat_5

Ziferblat je slovo odvozené z výrazu Zifferblatt, což je německy ciferník. A ciferník je to i rusky. První kavárnu s placením nikoli podle konzumace, nýbrž podle stráveného času, otevřel Ivan Mitin v roce 2011 v Moskvě. Nyní má Ziferblat před desítku poboček v Rusku, Londýně, Manchesteru, Lublani a dokonce i v mongolském Ulanbátaru.

12-gallery

Kromě neobvyklého způsobu placení (v Londýně se za minutu platí 8 pencí, tedy zhruba 2,50 Kč) je výrazným rysem podniků Ziferblat snaha vytvořit příjemný prostor pro společenské kontakty i pro práci. Hosté se mohou dokonce podílet na přípravě jídla a nápojů a na organizaci akcí. Nejde primárně o to se najíst nebo napít, ale o společenskou událost.

ziferblat

Pro ty, kteří chtějí využívat „čekárnu s příběhem“ častěji, například pro práci, jsou k dispozici měsíční tarify. Rovněž po čtyřech hodinách už je cena paušální. Vedle wi-fi jsou k Ziferblatech k dispozici deskové hry a piano a též se tu odehrává cvičení jógy, lekce hry na kytaru, setkání příznivců komiksů, společné háčkování (!) či kreslení. Vzhledem k pravidlům je samozřejmě možné i přijít, během minuty do sebe naládovat co nejvíc pití a jídla a zaplatit pouze onu minutovou sazbu. Snad i proto zatím v Česku, na rozdíl od Ruska, pobočka není…

Josef Šťastna

Komentáře