Golfová sezóna se pomalu a s velkými omezeními rozbíhá. Bude ještě dlouho trvat, než si golfisté zahrají v cizině, kde tráva je věčně zelená. Tato výjimečná situace ale umožní poznat česká, moravská a slezská domácí hřiště, o kterých hráči možná neměli ani tušení. Například to v Kynžvartě, překrásný golfový šperk zasazený do zámeckého parku a dramatické krajiny Mariánskolázeňska. A pokud to nebude stačit, pak jsou tu další hřiště: v Mariánských Lázních, Karlových Varech, Cihelnách a jinde. Západočeský trojúhelník už nenese jen přívlastek lázeňský, ale i golfový. Zde je totiž centrum českého golfu!

Zelený kruh

Pohledové kontury hřiště tvoří linka hřebene pohoří Český les s výraznou horou Dyleň, vzdálené vrcholky bavorských Smrčin a oblá náhorní plošina Slavkovského lesa. Při hře budete uprostřed pomyslného zeleného kruhu, jehož výplň tvoří hluboké lesy, půvabné Mariánské Lázně a pitoreskní hrady a zámky.

Samotné hřiště je rozloženo z poloviny v monumentálním zámeckém parku a z poloviny ve volné krajině s rozptýlenou zelení na úpatí zdvíhajícího se Slavkovského lesa.

FOTO: Golfové hřiště v Kynžvartu obklopené panenskou přírodou

Golfové hřiště v Kynžvartu obklopené panenskou přírodou - IMG_6031Golfové hřiště v Kynžvartu obklopené panenskou přírodou - IMG_5780Golfové hřiště v Kynžvartu obklopené panenskou přírodou - IMG_5990Golfové hřiště v Kynžvartu obklopené panenskou přírodou - IMG_5743Golfové hřiště v Kynžvartu obklopené panenskou přírodou - IMG_5896
Další fotky
Golfové hřiště v Kynžvartu obklopené panenskou přírodou - IMG_4673Golfové hřiště v Kynžvartu obklopené panenskou přírodou - IMG_3788Golfové hřiště v Kynžvartu obklopené panenskou přírodou - IMG_3697Golfové hřiště v Kynžvartu obklopené panenskou přírodou - IMG_5982 2Golfové hřiště v Kynžvartu obklopené panenskou přírodou - IMG_3763Golfové hřiště v Kynžvartu obklopené panenskou přírodou - IMG_5778 2

Nomen omen

Každá zdejší jamka má své jméno. Není to bezduchá inspirace v americké Augustě, kde se hraje turnaj Masters, ale reakce na zdejší kulturní, historický a architektonický genius loci. Středobodem všeho dění je zde klasicistní zámek knížete Klemense von Metternicha, kolem něhož je park s mohutnými (i exotickými) stromy a který je ozdoben mnoha romantickými altány, sochami, pamětními kříži, obelisky a pavilony.

Litinová socha Diany zdobí zákoutí v zámeckém parku

Litinová socha Diany zdobí zákoutí v zámeckém parku

Přidejte si vzrostlé aleje, žulové skály, dravé potůčky, jezírka a získáte představu o kulturní krajině, v níž se kdysi procházely slavné osobnosti – jako např. básník Goethe nebo anglický král Eduard VII. Proto mají jamky svá jména: Jezerní, Zámecká, Goethova, Můstek, Kostelní, Na pískách, Potoční, Rokle atd. Každá jamka je originál a navzájem se výrazně liší, což je pro přemýšlivé hráče výzva i potěšení.

Řasami pestře zbarvené jezírko v horní části hřiště

Řasami pestře zbarvené jezírko v horní části hřiště

 

Léčivá moc chůze

Kynžvartské golfové hřiště je založeno v kopcovité krajině, jsou tu výrazná převýšení i delší přechody mezi jamkami. Neočekávejte tedy snadnou procházku po rovině. Hřiště sice měří 5865 m (žlutá odpalistě), ale běžně hráč nachodí kolem 10 km. Chůze je nejpřirozenějším pohybem, a pokud je prováděna v kultivovaném horském prostředí (zde kolem 670 m n. m.) na čistém vzduchu, má výrazné léčivé účinky.

Greeny jsou rozlehlé, fairwaye široké a bunkery velké a mělké.

Greeny jsou rozlehlé, fairwaye široké a bunkery velké a mělké.

 

Zábava těla i ducha

Hřiště leží ve známém západočeském lázeňském a golfovém trojúhelníku. Na hřiště v Mariánských Lázních je to 8 km, do Františkových Lázní 30 km a do Karlových Varů 45 km. V hodinové dojezdové vzdálenosti najdete dalších 12 hřišť, ať už v Čechách nebo těsně za česko-bavorskou hranicí. Ideální pro několikadenní golfový pobyt, pokud chcete hrát každý den na jiném hřišti. Podstatnou výhodou je umístění hřiště v pestrém kulturním prostředí.

Pohled na klubovnu a cvičnou plochu

Pohled na klubovnu a cvičnou plochu

Na Kynžvart se nejezdí jen za golfem, ale i za poznáním. Můžete si prohlédnout zdejší zámek a jeho fenomenální sbírky, navštívit historická města Cheb a Loket, hrady Bečov a Ostroh, přírodní rezervace Kladská a Soos, projít se po slavné mariánskolázeňské kolonádě, zajet se vykoupat do termálních bazénů v blízkých německých lázních Sibyllenbad a Bad Elster nebo využít služeb lázeňských hotelů v nedalekých Mariánkách.

 

Jak se tam dostat: Autem vám cesta z Prahy zabere hodinu a 45 minut. Doporučuji cestu po plzeňské dálnici D5 a odbočit na 128. km směr Mariánské Lázně.
Kde jíst: Přímo na místě v protilehlém hotelu Metternich, nebo využijte některou z desítek restaurací v blízkých Mariánských Lázních.
Kde se ubytovat: Přímo naproti klubovně je hotel Metternich. Skvělé penziony najdete na Kladské (5 km) v kouzelné krajině rašelinišť a horských jezer. V blízkých Mariánských Lázních je skvělou volbou hotel Swiss House (swisshouse.cz) a v lesích položená Golf Rezidence Hotel Eagle (hoteleagle.cz).

Více info o ubytování, sportování a zábavě najdete zde:
www.golfkynzvart.cz
www.marianskelazne.cz
www.marianske-lazne.info
www.coolonada.cz
www.golfml.cz

Pavel Vondráček

Komentáře