Ochrana úst a nosu je jedním z nejdůležitějších opatření v potlačení pandemie koronaviru Covid-19. Slouží k tomu desítky různých druhů pomůcek, od obyčejných látkových roušek a ústenek až po robustní respirátory. Téměř stoprocentní ochranu a zároveň vysoký uživatelský komfort ale splňuje jen jediný výrobek na trhu – dýchací polomaska Respira Compact od firmy Nanologix z Českého Jiřetína. Jde navíc o produkt kompletně vyvinutý a vyrobený v Česku.

V kombinaci s filtrem Nano Perfection P3 od stejného výrobce dosahuje tato ochranná pomůcka zádržnosti až 99,99 % a díky svým vlastnostem je jako stvořená do první linie – tedy pro zdravotníky, záchranáře a všechny ostatní, kteří pracují v potenciálně vysoce infekčních podmínkách.

Polomaska Respira Compact je vyrobena ze zdravotnického silikonového materiálu, který dokonale přilne k tváři, a dokonce i na vousy. Materiál má navíc tvarovou paměť, takže i samotná maska, která se dá složit stejně snadno jako rouška, se po rozbalení uzpůsobí tváři uživatele. Skutečný high-end však představuje patentovaná technologie sdruženého vdechového a výdechového ventilu. „Výsledkem je mnohem větší životnost filtru v řádech několika dnů. A také větší pohodlí pro uživatele. V našich maskách je možné telefonovat nebo mluvit do vysílačky bez zadýchávání, jak tomu často je u jiných výrobků,“ říká František Bauer, zakladatel a CEO firmy Nanologix, která se loni dostala do žebříčku „Českých 100 Nejlepších“.

Unikátní je ryze český výrobek také v tom, že v sobě dokázal propojit výsledky vědeckého výzkumu, který prováděla Technická univerzita v Liberci, se zátěžovými testy v těch nejtvrdších podmínkách. Respira osazená filtry Nano Perfection se testovala mimo jiné v dolech a hutích (pro účinnost P2), odolnost filtrů P3 vůči skutečným virům se pak zkoušela „naostro“ v Centru biologické ochrany ČR v Těchoníně.

Nanologix své celosvětově patentované polomasky a filtry vyrábí v Českém Jiřetíně na Mostecku a v rakouském Welsu. Může se pochlubit mnoha referencemi. Masky od firmy Nanologix používá Armáda ČR, ministerstvo vnitra či Letiště Praha, najdeme je na českých ambasádách, objednala si je i Správa Pražského hradu. Česká společnost dodává do zhruba dvaceti zemí světa, mimo jiné také pro německou či slovenskou státní správu.

V současné době je Nanologix schopen vyrobit 50 tisíc masek a 150 tisíc filtrů účinnosti P3 měsíčně. Kvůli vyšší poptávce ale chystá expanzi. „Ještě tento rok chceme rozšířit výrobu, abychom dokázali pokrýt mimo jiné i americký trh,“ dodává František Bauer.

Češi kvůli koronaviru vybílili supermarkety. Co nejčastěji zůstává v regálech?

Komentáře