Manželský pár plný kontrastů – jednoho z nejznámějších bossů amerického organizovaného zločinu by asi jen málokdo čekal po boku „prosté“ irské katoličky. I přes mnohé nelehkosti, nebezpečí, nevěru a skandály bylo, dle mnohých, manželství Caponeů skutečnou láskou.

Alphonse „Al“ Capone byl teprve devatenáctiletým mladíkem, když se roku 1918 oženil s o dva roky starší Irkou Mary „Mae“ Coughlin. Pár, který zfalšoval věk na oddací listině (aby se oba zdáli být dvacetiletými novomanželi), již tři týdny před svatbou přivítal svého jediného potomka „Sonnyho“.

Proti tehdy poměrně neobvyklému sňatku (v té době probíhala silná rivalita mezi Italy a Iry žijícími v USA), s již existujícím nemanželským dítětem, v jejich blízkém okolí kupodivu nikdo nic nenamítal. Pro Caponeho rodiče byl totiž Alphonsův, který právě začínal svou karieru v organizovaném zločinu, sňatek se středostavovskou Irkou jakýmsi „povýšením“ sociálního statusu.

FOTO: Mae Capone – zapomenutá Al Caponeho manželka

Mae Capone – zapomenutá Al Caponeho manželka - 646×404Mae Capone – zapomenutá Al Caponeho manželka - _99457829_al-capone-fbiMae Capone – zapomenutá Al Caponeho manželka - _99471927_maeandsonnycaponeMae Capone – zapomenutá Al Caponeho manželka - 00xp-capone-slide-DG2Y-master768-v2Mae Capone – zapomenutá Al Caponeho manželka - 9783724
Další fotky
Mae Capone – zapomenutá Al Caponeho manželka - _99471929_maealcaponeandmae’ssistermurielinnewjerseymid40’sMae Capone – zapomenutá Al Caponeho manželka - mae-capone-arriving-on-alcatrazMae Capone – zapomenutá Al Caponeho manželka - _99471931_maeandsonny2Mae Capone – zapomenutá Al Caponeho manželka - ap_000809010841

Oddaná, ale především zamilovaná katolička od počátku stála po boku svého manžela, který se z bezvýznamného kriminálníčka vyšplhal až na pozici obávaného mafiánského lídra. O jeho živobytí dobře věděla. Badatelka a spisovatelka Deirdre Blair o Mae v Al Caponeho životopisu napsala: „Byla jednou z těch žen, které pro Al Caponeho a jeho gang vařila ve tři ráno špagety, když zasedli k prodiskutování byznysu. Musela slyšet všechno.“

Mae se synem se však na rozdíl od mnohých dalších mafiánských manželek pokoušela žít v ústraní. Jejím největším životním bojem bylo získání soukromí (i tak ale například na veřejnosti řídila speciálně upravené luxusní automobily a podobně). Mnohdy emočně podlomená žena se však nevyhnula katastrofálním důsledkům manželova kriminálního života.

Al Capone

Al Capone se oddával intimním chvilkám s mnohými dalšími ženami. Od jedné z prostitutek se nakazil syfilidou, kterou nejspíš následně nakazil i Mae. Páru se tak nejspíš kvůli tomu nepodařilo na svět přivést dalšího potomka.

Sama Mae se snažila svého milovaného syna „Sonnyho“ odradit od směru, který následoval jeho otec. Mnohokrát se před ním navíc o Alphonsovi vyjádřila jako o člověku, jež jí „zlomil srdce“. I přesto manželé zůstali svoji i v nejtěžších chvílích až do Caponeho předčasné smrti.

Krásná Franca Viola si odmítla vzít muže, který ji znásilnil. Vzepřela se absurdní sicilské tradici a pomohla tak dalším ženám

Mae zůstala oddanou milující manželkou během Caponeho časů v alcatrazské  věznici, pravidelně mu posílala láskyplné dopisy v nichž jej nejčastěji oslovovala „honey“ („zlatíčko“). Spolu s nejbližšími pak spravovala Caponeho majetek a mnoho dalšího.

I díky jejímu přičinění byl Al Capone nakonec roku 1940 propuštěn z vězení, především, kvůli jeho rapidně se zhoršujícímu zdravotnímu fyzickému i psychickému stavu, zapříčiněného zákeřnou syfilidou, která jej nakonec roku 1947 stála život.  Mae trpělivě stála po jeho boku, jako milující manželka a zároveň neúnavná pečovatelka až do Caponeho, jež měl prý v posledních letech mentální kapacitu dvanáctiletého dítěte, absolutního konce.

Revoluční věznice, ve které se měli trestanci kát, dováděla muže k šílenství. Dnes je už 49 zcela opuštěná

Po Caponeho smrti se zlomená Mae stáhla do soukromí. Roku 1960 však znovu probudila zájem veřejnosti, když se spolu se synem pokoušela zažalovat komerční americkou televizní síť CBS a další, kvůli seriálu „The Untouchtables“ z roku 1959 zabývajícího se prohibičním podsvětím včetně Al Caponeho. Proč?  Kvůli porušení soukromí a následného prožití ostudy a ponížení, které prý ve škole zažívala její pravnoučata stále nesoucí rodinné příjmení „Capone“.

Veřejností úmyslně zapomenutá Mae zemřela ve floridském domově důchodců roku 1986 ve věku 89 let.

Jan Králík

Komentáře