V Kolíně nad Rýnem odkryli pozůstatky starodávného centra antické vzdělanosti. Téméř dva tisíce let stará veřejná knihovna umístěná v centru římského fóra dokázala uskladnit až 20 000 svitků. Jako jedna z mála antických staveb bude přístupna veřejnosti.

Jen stěží si dnes dokážeme představit, že velká část německých měst lemovaných vysokými gotickými věžemi byla kdysi dávno rozsáhlými (nejen) kulturními centry antické civilizace. Patří mezi ně i jedno z nejstarších velkých německých měst – Kolín nad Rýnem v Severním Porýní-Vestfálsku.

FOTO: Nejstarší veřejná knihovna v Kolíně nad Rýnem se přidá k jeho antickému dědictví

Nejstarší veřejná knihovna v Kolíně nad Rýnem se přidá k jeho antickému dědictví - Nejstarší veřejná knihovna v Kolíně nad Rýnem se přidá k jeho antickému dědictví - cologne-roman-praetoriumNejstarší veřejná knihovna v Kolíně nad Rýnem se přidá k jeho antickému dědictví - Nejstarší veřejná knihovna v Kolíně nad Rýnem se přidá k jeho antickému dědictví - Nejstarší veřejná knihovna v Kolíně nad Rýnem se přidá k jeho antickému dědictví -
Další fotky
Nejstarší veřejná knihovna v Kolíně nad Rýnem se přidá k jeho antickému dědictví - rome_agrippina_minor

Už v jeho pojmenování se ukrývá pradávná historie tohoto starobylého města. V jedné z legionářských osad na západě dnešního Německa se narodila Agrippina, žena císaře Claudia, a právě z tohoto osídlení vojenského charakteru pochází název Kolín – totiž Colonia. Roku 50 našeho letopočtu císařovna legionářskou osadu na Rýně přejmenovala na Colonia Claudia Ara Agrippinensis a povýšila ji na město.

Kromě obrovské katedrály svatého Petra a dalších jiných pozoruhodných staveb tak dnes v Kolíně nad Rýnem můžeme obdivovat i pozůstatky antické civilizace. Teď se na seznam přidá i kdysi významná budova římských dob – veřejná knihovna.

Když v roce 2017 archeologové prováděli vykopávky na pozemcích protestantské církve v centru města, narazili na starověké zdi pohřbené pod zemí. Okamžitě jim došlo, že se jedná o římskou budovu, jenom její funkce zůstávala po nějaký čas záhadou.

Mohutná stavba, vystavěná z odolných materiálů, byla umístěná uprostřed fóra (tedy jakéhosi hlavního městského prostoru), muselo se proto jednat o nějakou veřejnou budovu. To, co archeology zpočátku mátlo, byly poměrně malé niky, které byly nejčastěji využívány na umístění mramorových soch. V tomto případě však nebyly dostatečně velké a připomínaly spíš výklenky pro ukládání svitků, typické pro městské knihovny.

Nález pozůstatků budovy tohoto typu je unikátní nejen v Kolíně nad Rýnem, ale i v celé oblasti západního Německa. Knihovna z druhého století po Kristu, která zřejmě dokázala pojmout až 20 000 svitků, je nejstarší svého druhu v regionu.

Většina základů budov starověkého Kolína nad Rýnem zůstává pohřbená pod povrchem moderního města. Veřejná městská knihovna se tak stane jednou z mála odkrytých budov z části přístupných veřejnosti.

Jan Králík

A tady si poslechněte nejstarší kompletně dochovanou píseň světa.

Komentáře