Přesněji řečeno jde o největší veletrh minimálně v oblasti střední a východní Evropy a Polsko jej hostí zcela oprávněně, protože v současné době představuje světovou nábytkářskou velmoc. Na veletrhu „Meble Polska“ bude prezentována produkce hned z 15 zemí celého světa, a to jak pro profesionály nábytkářského průmyslu, kteří na veletrh přijedou ze 70 zemí, tak pro širokou veřejnost. Právě pro ni je to ideální příležitost spojit příjemné s užitečným a udělat si příští týden výlet do Poznaně, jednoho z nejstarších a nekrásnějších měst historického území zvané Velkopolsko, do místa, kde se údajně kdysi potkal bratr Lech s bratrem Čechem.

S polským nábytkem se u nás setkáváme dodnes, a to ve stále se zvyšující míře, aniž bychom to možná vůbec tušili. Podle statistických odhadů je každý druhý nový gauč, křeslo, židle, stůl atd. v evropských domácnostech vyroben v Polsku, byť ne vždy pod nálepkou „Wyprodukowane w Polsce“, nýbrž pod značkami jako XXXLutz, Möbelix a samozřejmě IKEA, s níž polští nábytkáři spolupracovali již před půl stoletím. Pouze pár polských firem vystupuje pod vlastními názvy, jako je mimo jiné Kler, Klose, Paged, Forte nebo Ludwik Styl, které se řadí mezi prémiové značky.

Polsko má ovšem v oblasti řemeslného zpracování dřeva, tzn. truhlařině a nábytkařině, tradici dlouhou mnoho století. Dodnes zde najdete unikátní oblasti – jednotlivé obce, kde se tomuto řemeslu věnuje většina obyvatel a kde se know-how řemeslné výroby dědí napříč mnoha generacemi. Když k tomu přidáte i schopnost se flexibilně přizpůsobovat přísným normám co do kvality výroby, je celkem jasné, proč zrovna Poláci dokázali v posledních dekádách „nasednout“ na nábytkářský vlak nejen v masové výrobě (za poslední desetiletí se jejich nábytkářská produkce zdvojnásobila, export vyrost o bezmála 120 % a v roce 2018 předběhli tradičně nejmocnější Německo co do hodnoty zahraničních prodejů nábytku po celém světě), ale uplatňují se stále více i v oblasti designové „high-end“ produkce – například ikonické Egg Lounge Chair od dánského designéra Arne Jacobsena se dnes kompletně vyrábí právě v Polsku.

Veletrh „Meble Polska“, který se koná v týdnu od 21. do 24. února v Poznani, ale rozhodně nepropaguje pouze polskou tradici i nové úspěchy této země v oblasti nábytkářství, podstatně větší důraz klade na podporu mezinárodní spolupráce a na prezentaci dalších tradičních i nových výrobců ze zemí celého světa. Z evropského okruhu se jedná nejen o Dánsko, Švédsko, Itálii či Německo, ale také o pobaltské republiky, Slovensko, Sbrsko a Rumunsko a v širším pohledu třeba o Turecko, Uzbekistán a Čínu, a k tomu i o prodejní firmy z pro nás exotických destinací jako Alžírsko, Ghana, Saúdská Arábie, Izrael, Libanon, Mali, Senegal nebo Nigérie. A vedle čistě nábytkových sestav a instalací je výstava doprovozena též veletrhem HOME DECOR.

Vstupenky na veletrh MEBLE POLSKA je možno si zajistit s s předstihem online na https://meblepolska.pl.

 

Radek Kovanda

Komentáře