Máte dojem, že role rumů v barech výrazně nabyla na významu? Tento dojem je správný. Rumy neodmyslitelně patří do královské rodiny základních lahví, které vám doma nesmějí chybět. Zde je devět pilířů vaší rumotéky.

Na pomoc jsme si přibrali experty z Warehouse#1, pražského showroomu s kořalkou, kteří se již dlouho na rumy specializují a nabízejí nejucelenější nabídku rumů na trhu. V zasadě můžeme rumy rozdělit do čtyř kategorií, a to na rumy latinské, agricole, speciální a rumy anglického typu.

Zacapa Centenario 23

Mimořádně populární a exkluzívní guatemalský rum Zacapa z panenského medu cukrové třtiny se v posledních letech zapsal do povědomí mnoha Čechů. Zraje v nadmořské výšce 2 300 metrů v  guatemalských horách pod dohledem Loreny Vásquez. Ron Zacapa Centenario opakovaně zvítězil na International Rum Festivalu v Londýně  a následně byl uveden do síně slávy této prestižní světové soutěže. Stal se tak neoficiálním měřítkem pro superprémiové rumy a jako jediný z rumů se používá v nejvýznamnější barmanské soutěži Diageo Worldclass Competition. Najdete ho v nejlepších restauracích na světě či v karlínském obchodě Warehouse#1 za 1 050 Kč.

Millonario XO

Ultraprémiový zážitek patří neodmyslitelně k peruánskému rumu Millonario. S každou sklenkou se odměníte bezchybnou kombinací elegance a prvotřídní kvality. Delikátní chuť s náznaky medu a zralého tropického ovoce je podtržena vůní koření. Sametovému rumu se před plněním do lahví dostává vynikající péče: zraje v sudech z bílého amerického dubu, ve kterých byl zprvu bourbon, a v systému solera, ve kterém zrálo dříve sherry. Millonario XO zakoupíte za 2 100 Kč.

Appleton Estate 12yo Rare Blend

Hluboko v srdci Jamajky najdeme oblast Appleton Estate, nejstarší nepřetržitě fungující třtinovou plantáž a palírnu na Jamajce. Zde vzniká rum, který pozvedá smysly a inspiruje duši. Jamajský rum Appleton Estate Rare Blend je směsí rumů, z nichž nejmladší zrál 12 let. Jeho destilace probíhá malosériově v měděných destilačních kotlích, rumy poté zrají v sudech z amerického bílého dubu, ve kterých byl předtím uložen bourbon. Rumy Appleton míchá Joy Spence, první žena na světě, která získala titul master blender.

Jamajský rum Appleton Estate Rare Blend je zástupcem britského stylu rumů a jeho sušší a robustnějsí chuť s převládajícími tóny dřeva, ovoce, kakaa, pomerančové kůry a mandlí, ocení i zkušení rumoví znalci. Jde o rum, který je určen pro pomalé upíjení a díky chuťovému profilu potěší i konzumenty whisky, kteří chtějí vstoupit do světa rumu.

Diplomático Reserva Exclusiva

Nejoblíbenější venezuelský rum Diplomático Reserva Exclusiva, který má na kontě více než 20 mezinárodních medailí a jehož Maestro Ronero , pan Tito Cordero, byl v letech 2011 a 2013 vyhlášen tím nejlepším Master Blenderem na světě. Rum se vyznačuje jemným a komplexním profilem. Jde o výjimečný rum, který je směsí rumů až 12 let starých, určený k pomalému upíjení, oblíbený například v kombinaci s kvalitní hořkou čokoládou, kterou právě pro tento konkrétní rum namíchali chocolatiéři z XoCo Club. Dárkové balení Diplomático Reserva Exclusiva  se dvěma sklenicemi stojí 880 Kč.

Zafra 30 Y.O.

Slovo Zafra znamená v překladu „sklizeň cukrové třtiny“ a stejnojmenný rum pochází z Panamy. Cukrová třtina se sklízí výhradně ručně a z ní získaná melasa se destiluje v kolonovém destilačním zařízení. Zafra 30 y.o. představuje ve světě rumu unikát, a to rum, který v sudech po bourbonu strávil dlouhých 30 let. Má vyzrálé aroma vanilky a sušeného ovoce s bohatým dřevitým buketem. Díky mimořádnému stáří je na patře výjimečně hladký, zpočátku plný a krémový, poté lehce dřevitý, s dokonalou rovnováhou nasládlosti a koření a velmi dlouhým dřevitým závěrem. Pořídíte za 5 640 Kč.

Don Papa

Prémiový a malosériově vyráběný speciální rum z ostrova Negros na Filipínách, kde se pěstuje jedna z nejlepších cukrových třtin na světě, má výjimečný chuťový profil s tóny vanilky, medu a kandovaného ovoce. Zraje více než sedm let v sudech z bílého amerického dubu na úbočí pohoří Mount Kanlaon. Skrývá se v něm ale mnohem více než  lahodný chuťový zážitek. Každá lahev připomíná osud filipínského hrdiny Papa Isia, který bojoval za nezávislost své země a byl ochoten položit za ni svůj život. Rum v sobě symbolicky konzervuje rebelii, odhodlání i smysl pro spravedlnost – hodnoty, které tento muž ztělesňoval. I proto je rum Don Papa prostě jiný než jakýkoli další rum na světě – ať už obsahem, nebo obalem. Nezbytná součást každého baru. Rum Don Papa posbíral několik světových cen pro unikátní design láhve a etikety. Dárkové balení Don Papa v tubě zakoupíte za 890 Kč.

Trois Rivières

Stejně jako jsou průzračně čisté a autentické pláže Karibiku, přináší agricole rumy Trois Rivière silnou a velmi naturální chuť. Jsou vyráběny fermentováním a destilováním šťávy cukrové třtiny z prvního lisování dle podmínek prestižního označení A.O.C. Martinique.  Plantáže cukrové třtiny leží v nejjižnějších částech Martiniku a patří mezi nejstarší v celém Karibiku, založeny byly kolem roku 1660. Svůj karibský sen v lahvi s tyrkysovou etiketou pořídíte za 560 Kč.

Rum Blackwell

Blackwell je tmavý, dva až čtyři roky zrající rum anglického typu, vyráběný na Jamajce společností J. Wray & Nephew. Chris Blackwell, stojící za touto značkou rumu, byl zakladatelem Island Records, hudebního vydavatelství, jež seznámilo svět s Bobem Marleyem a hudbou reggae. Chris, jehož dědeček vlastnil až do své smrti společnost J. Wray & Nephew a destiloval rum, pokračuje v představování opravdové Jamajky rodinným receptem, podle kterého se tento rum vyrábí. Chť vás jistě překvapí. Jemný a sladký začátek s chutí vanilky a karamelu je následován chutí pečených marshmallow a přirozeným kořeněným závěrem. Rum Blackwell zakoupíte za 560 Kč.

Angostura 1919

Jedinou rumovou palírnou, která se dodnes zachovala v oblasti Trinidadu a stále vyrábí exkluzivně podle roky prověřených technik, je Angostura. Její historie sahá až do roku 1824. Konkrétně Angostura 1919 je  lehký blend rumů, které zrály až 8 let ve znovu vypálených sudech po bourbonu. Má komplexní aroma kakaa, vanilky a kokosu. V chuti je mimořádně vyvážený a na patře
suchý s náznaky karamelu, pražených ořechů, vanilky, pepře a přetrvávající stopou vypáleného dřeva. Láhev je dodávána v dárkové krabici za 1.020 Kč.

Warehouse#1
Se všemi těmito a stovkami dalších rumů se můžete seznámit  v obchodě s bájnou kořalkou Warehouse#1 v pražském Karlíně. V zajímavých prostorách tohoto showroomu najdete ty nejvybranější destiláty z celého světa. Ale pozor, nevedou žádné masově známé či dostupné značky.  Nicméně Pro skutečné milovníky kvalitního alkoholu je toto malý ráj na zemi. Z více než 600 položek v regálech si jistě vybere každý, se většinu z nich můžete dokonce i ochutnat . Inspirujte se na www.warehouse1.cz a domluvte se, jak můžete desítky těchto skvostů okusit.

Petr Bílek

Komentáře