Italští archeologové nemohli uvěřit vlastním očím, když v suterénu divadla Cressoni ve městě Como, ležícího severně od Milána, našli nádobu ukrývající starověké zlaté mince. Ty byly původně zabaleny do ruliček, podobným těm, jaké můžeme vidět v bance. Je tak na místě položit si otázku, byly soukromým majetkem, nebo se jednalo o někdejší banku?

FOTO: Prohlédněte si první záběry nálezu

Prohlédněte si první záběry nálezu - Prohlédněte si první záběry nálezu - Prohlédněte si první záběry nálezu - Prohlédněte si první záběry nálezu -

Mince byly objeveny minulý týden a byly přeneseny do laboratoře Mibac v Miláně, kde je teď vyšetřují archeologové a restaurátoři. Divadlo stojí nedaleko fóra Novum Comum, které bylo v minulosti nalezištěm dalších významných římských artefaktů. Podle slov ministra kultury Alberta Bonisoliho zatím není znám podrobně historický význam nálezu. Kdokoli umístil džbán na toto místo, jej pohřbil tak, že v případě nebezpečí mohl přijít a najít ho, uvedla numismatička Maria Grazia Facchinettiová.

V pondělí prohlásil Bonisoli na tiskové konferenci, že se jedná o epochální objev, když popisoval detaily, které jeho tým objevil při prvním pečlivém zkoumání. Na mincích jsou rytiny císařů Honoria, Valentinianuse III., Leona I. a Libiuse Severa. Znamená to tedy, že jsou datovány nejpozději do období 474 našeho letopočtu. Zatím není známa hodnota nálezu, ale italská média naznačují odhad na několik milionů dolarů.

Miroslav Romaniv

Čtěte také: Ferrari Dino, auto Keitha Richardse z Rolling Stones, bylo vydraženo za víc než 12 milionů korun. Prohlédněte si ho v celé jeho kráse. 

Komentáře