Dnes, tedy 20. května definitivně skončila éra mentolek – ochucených cigaret, které dobyly svět a vznikly vlastně úplnou náhodou. Jaký byl jejich příběh a jakou má mentol ve spojení s nikotinem budoucnost? 

Kuřáci musí zase jednou přepisovat dějiny. 20. května letošního roku se totiž uzavřela jedna z jejich významných kapitol – po červené kartě, kterou dostaly před lety cigarety s příchutí ovoce, vstupuje dnes v platnost další celounijní zákaz prodeje cigaret a tabáku k ručnímu balení cigaret, tentokrát s příchutí mentolu.

Schované cigarety v kapse

Poprvé můžeme o mentolových cigaretách slyšet v souvislosti s rokem 1925, kdy v americkém Ohiu s nápadem na ozvláštnění cigarety přišel Lloyd Hughes přezdívaný Spud. Vášnivý kuřák, ale zároveň také astmatik, musel kvůli své nemoci inhalovat mentolové krystaly, které nosil spolu s cigaretami v jedné kapse. Cigarety tak záhy získaly úplnou náhodou mentolovou příchuť a jejich užívání získalo pro Spuda nový rozměr.

Začátky byznysu s mentolkami

Nejprve si Spud svůj objev nechal pro sebe, pak ale tyto navoněné cigarety začal nabízet hostům otcovy restaurace, kde pracoval. Jeho počin se setkal s úspěchem, tak si nechal proces přípravy mentolových cigaret patentovat. Následně začal mentolky značky Spud prodávat po celém Ohio Valley.

Velkolepý obchod

Roku 1926 si ho všimla jedna z tabákových firem a koupila od něj patent i značku za 90 000 dolarů. O pět let později se mentolové cigarety Spud staly pátou nejprodávanější značkou po celých Spojených státech. A díky této náhodě se vlastně z Lloyda Hughese stal boháč, který celý život mohl své utržené peníze utrácet za drahé vozy, letadla a výzkum další průlomové cigarety. Úspěšný však již nikdy nebyl.

Nynější tabákový svět

Od té doby se ve světě mentolové cigarety masivně rozšířily a oblibu získaly také v Česku. Zákaz jejich prodeje se tedy podle některých průzkumů dotkne až 16 % dospělých kuřáků. V posledních letech se ale dostávají čím dál tím více do popředí moderní alternativy klasických cigaret, na které se zákaz použití mentolové příchutě nevztahuje, a tak se dá předpokládat, že i stávající příznivci mentolek přejdou k těmto alternativám, které jsou dle dostupných studií zdravotně méně rizikové. Řadí se mezi ně zařízení na zahřívaný tabák, ale i nikotinové sáčky, které tabák samotný dokonce vůbec neobsahují. Pod značkou LYFT je na český trh uvedla společnost British American Tobacco, která se na vývoj alternativních produktů zaměřuje. Její nejnovější e-cigareta Vype pak nabízí kromě mentolu i další příchutě, například tropického manga.

Komentáře