Pamatujete si na rum jen v koktejlech, Pirátech z Karibiku a maminčiných vosích hnízdech? Po přečtení tohoto článku budete připraveni otevřít dveře do světa chuťových zážitků. Jen do nich musíte vkročit tou správnou nohou.

Slavných rumových koktejlů existuje celá řada. Dostaneme se k nim v dalších dílech našeho seriálu a nepochybujeme, že jste nějaký určitě v baru měli. Po barech se nám stýská a vám určitě taky. Domácí popíjení ale svádí k experimentům. A kvalitní rum si lze vychutnat i samotný. Je to krásný a voňavý rituál, ke kterému nepotřebujete příliš rekvizit. Jen klidnou chvilku a tu správnou náladu.

1. Vyberte si ten správný rum

Některé rumy jsou skutečně vhodné spíš pro použití v koktejlech, hlavně ty s nejrůznějšími příchutěmi. Eminente je tzv. centrální kubánský rum a je svým chuťovým profilech přímo předurčen k tomu, aby byl tím nejlepším z obou světů. Vynikne jak v tradičních koktejlech, tak při samostatném popíjení. Má krásnou barvu a aroma. Pro začátek seriózního experimentování s karibskými rumy je naprosto ideální.

2. Zkontrolujte teplotu

Vůně je u rumu základem úspěchu a rozvíjí se nejlépe při pokojové teplotě. Proto rum nepatří do lednice ani do sklepa, ale nejlépe do barové skříňky nebo na čestné místo na poličce, odkud vy dobře vidíte na rum a on vidí na vás.

3. Sáhněte po správné sklence

Široké dno a úzké hrdlo. Kónické sklenky jak na koňak a na whisky (tulipán, balón nebo glencairn) jsou ideální, protože sklenku s drinkem byste měli před popíjením v ruce krátce zahřát a ideálně rum poválet po jejích stěnách. Na to jsou podobná skla ideální. Určitě do nich investujte, vyplatí se vám – jak už je naznačeno v první větě – nejen při nalévání rumu. Navíc vyhovět návštěvě nejen správným drinkem, ale také správnou volbou sklenice, tak nějak patří k dobré etiketě. Protože každý má rád něco trochu jiného, musí být váš křišťálový servis připraven na cokoliv.

4. Zapomeňte na led

O teplotě už jsme mluvili, ale spoustě drinků pár kostek ledu (tzv. on the rocks) vyloženě prospívá. Rum k nim ovšem nepatří. V některých průvodcích se dočtete, že správný způsob pití neexistuje, že jde čistě o to, jak vám drink zachutná. Není to pravda a rumoví puristi by sklenku s ledem hodili barmanovi na hlavu. Prudké zchlazení totiž potlačí řadu chuťových tónů. Rum zjemní a tzv. otevře jen pár kapek vody. V baru se vám občas stane, že vám rum nalijí do mokré skleničky, v níž zbylo pár kapek vody. Není to lenost či lhostejnost, naopak! Ta trocha vody může s rumem udělat divy, zvlášť pokud začínáte a je na vás rumová chuť příliš silná, můžete pár kapkami – doslova – snadno korigovat a formovat reakci svých chuťových pohárků. Pokud vám připadá podobné ředění jako heretismus, nalijte si rum a vedle něj si postavte pohárek vody pro všechy případy.

5. Osvědčené chuťové kombinace

Kvalitní rum lze snadno kombinovat s různými pokrmy, především grilovaným masem (jehněčí), steaky, nebo v Karibiku oblíbeným kuřetem Jerk. Pokud ale nehodláte kvůli sklence rumu roztápět celou kuchyni, doporučujeme i jiné karibské triky. Kubánský doutník se přímo nabízí, ale kdo není kuřák, ten může zkusit jinou aromatickou substanci způsobující u některých jedinců závislost. Rum jde totiž skvěle dohromady s kvalitní hořkou čokoládou. Ne že vám v hlavě naskočí rumové pralinky, které rum neviděly ani z vlaku. Ne, kupte si kvalitní hořkou čokoládu, nalámejte si ji na čtverečky a nechte tuhle kombinaci působit. Podobně magicky fungují i některé tučnější sýry, ale pokud se opravdu chcete cítit jako někde v Karibiku, doporučujeme ogrilovat plátky ananasu nebo kokosu. To je teprve ta skutečná exotika, kdy se při popíjení přesunete o několik zeměpisných šířek dál.

Začátek krásného přátelství

Jak vidíte, možností jak popíjet rum existuje mnoho. Samotný, s nejrůznějšími snacky, nebo s nějakým dobrým čtením. Popíjení s přáteli je v dnešní krušné době trochu obtížnější, než jindy, ale vy nemusíte být sami. Vezměte si k ochutnávce kvalitního rumu Muže v Česku. Příjemné čtení se k usrkávání kubánského tekutého zlata hodí jako nic jiného. Tak na zdraví a na viděnou u dalšího článku.

Václav Rybář    III    Muži v Česku x Eminente

Komentáře