Kuba má v Česku dobrý zvuk nejen díky skvělým rumům jako Eminente. Jaký zvuk má ale na tomhle ostrově Česko? Naše sláva se překvapivě netýká jen piva a fotbalu.

Nemusíte být pamětníci, abyste věděli o dlouholetých vztazích Kuby a ČSSR. Stačí zajít do některého z kubánských barů v ČR a dost možná tam narazíte na nějakého Kubánce, co vám nad panákem rád povypráví o vzájemné výměně obou států v 60. letech minulého století. První diplomatické vztahy s Kubou Československo navázalo už v roce 1920, ale zlatá éra vzájemné hospodářské pomoci začala až o čtyřicet let později.

Málokdo ví, že to bylo právě Československo, které zastupovalo v oněch bouřlivých časech Kubu v USA, protože ostrov neměl se Státy oficiální diplomatické vztahy. Československo na Kubu dodávalo především schopné stavaře. V půlce šedesátých let tam bylo až 1000 československých dělníků, kteří pomáhali se stavbou elektráren a dokonce i cementárny Siguaney, jež funguje dodnes. Opačným směrem putovali studenti – řada Kubánců dodnes vzpomíná na studia v Praze, odkud se vraceli do rodné země hlavně jako doktoři a inženýři.

Dodnes jsou nejvýkonnější elektrárny na ostrově českého původu, ať už jde o normalizační elektrárny v Nuevitas a Matanzas, nebo porevoluční stavbu ve Feltonu, kterou zajišťoval Škodaexport v roce 2001 (a další české firmy pak elektrárnu v roce 2016 opravovaly po vážné havárii).

V současnosti je Kuba cílem mnoha českých turistů a na ostrově žije i několik Čechů, kteří zde dělají průvodce a slouží coby podpora turistického ruchu. Historicky Česko z Kuby získávalo cukr a nikl, dnes je nejznámějším artiklem samozřejmě typický doutník a kubánský rum. Právě rum se dostal do mediálního popředí v roce 2016, když jím chtěla Kuba splatit svůj nemalý historický dluh, který vůči Česku má. Strany se ale zatím na vyrovnání nedohodly.

Jak sami vidíte, není to jen o pivě a fotbalu. Česko a Československo má na Kubě dobrý zvuk, ať už kvůli vzpomínkám lidí z obou zemí, tak i díky řadě staveb, které tu po českých fachmanech zůstaly a dále slouží. Češi tu mají pověst vlídných a všemu otevřených lidí. 

A to je vizitka, na kterou je třeba si připít. Na Kubu se momentálně bezproblémově vypravit nemůžete, ale dopřát si kousek Kuby u sebe doma ano. I proto startujeme s podporou značky Eminente rumový speciál, který vám tenhle populární nápoj, ale i jeho rodiště, s nímž je neodmyslitelně spjat, představí v novém, voňavém světle. Recepty, rozhovory, rady a rumem prodchnuté čtení na krátké i dlouhé večery. Věříme, že se k nám ochotně připojíte, ideálně s plnou sklenkou a otevřenou myslí.

Komentáře