Dělnice zaměstnané na přelomu 19. a 20. století za pár peněz v továrnách na výrobu sirek po několika málo letech v krutých pracovních podmínkách „přepadly“ hrozivé zdravotní problémy – za živa se jim začala rozpadat čelist.

V první polovině 19. století výrobci sirek přišli na „úžasný zlepšovák“ – bílý fosfor. Chemický prvek počali přidávat do hlaviček zápalek, zlepšoval totiž vznícení a eliminoval nepříjemný zápach dřívějších sirek. Kromě toho však ničil i bral životy mladých dělnic.

Neustálá inhalace toxických par bílého fosforu totiž u dělnic po pár letech spustila takzvanou „phossy jaw“ – osteonekrózu čelisti. Průměrně po pěti letech od chronického vystavení bílému fosforu se dělnicím (ženy tvořily valnou většinu ze zaměstnanců sirkařských továren, mnohé z nich byly mladší 18 let) spustila krutá bolest nejčastěji dolní čelisti.

FOTO: Za úmornou dřinu se dělnicím dostalo v lepším případě znetvoření na celý život

Za úmornou dřinu se dělnicím dostalo v lepším případě znetvoření na celý život - phossyjawZa úmornou dřinu se dělnicím dostalo v lepším případě znetvoření na celý život - worker-with-phossy-jawZa úmornou dřinu se dělnicím dostalo v lepším případě znetvoření na celý život - brooklyn-match-factoryZa úmornou dřinu se dělnicím dostalo v lepším případě znetvoření na celý život - áoZa úmornou dřinu se dělnicím dostalo v lepším případě znetvoření na celý život - phossy-jaw-worker-fb
Další fotky
Za úmornou dřinu se dělnicím dostalo v lepším případě znetvoření na celý život - matchgirlstrikersZa úmornou dřinu se dělnicím dostalo v lepším případě znetvoření na celý život - file-20180306-146671-u2873nZa úmornou dřinu se dělnicím dostalo v lepším případě znetvoření na celý život - 1_aQXx4I8_AYS0cMwOAi1G0gZa úmornou dřinu se dělnicím dostalo v lepším případě znetvoření na celý život - match-makers-protest

Bolest doprovázely abscesy s kožní drenáží zapáchajícího hnisu, po nějaké době zasaženým výrazně disfigurovala čelist, která prakticky hnila za živa. Celých 20 % případů nakonec končilo smrtí. Jedním z možných a často život zachraňujících řešení bylo kompletní odstranění celé dolní čelisti.

Ženy pracující v továrnách se vystavovaly této hrozbě jen za pouhých pár peněz. Pracovaly až 16 hodin v kuse v příšerných podmínkách a za každý malý přestupek či chybu jim bylo za trest strhnuta část výplaty. Nesmělo se mluvit nebo mít špinavé nohy, které byly často „na odiv“, neboť mnohé z dělnic si pořádné boty ani nemohly dovolit.

„Radiové dívky“ pracovaly bez ochrany se smrtící svítící barvou. Nadřízení dokonce chtěli, aby ji olizovali

Roku 1888 tak v Anglii, kde byl problém nejpalčivější, vypukla stávka zápalkových dělnic. K úplnému zákazu používání bílého fosforu v sirkách zde došlo až roku 1910 – v ostatních evropských zemích (ne však v Rakousku-Uhersku) k zákazu došlo již mnohem dříve, k nahrazení fosforu byl například ve Švédsku již roku 1855 použit neškodný červený fosfor.

Poslední z případů „phossy jaw“ zaznamenala právě Británie, která nad problémem dlouho přivírala oči, ještě v 50. letech minulého století.

Jan Králík

Komentáře