Mnoho lidí, kteří šli po chodbě Luční boudy od recepce k restauraci, viděli ikonickou fotku ze skoku ze střechy Luční boudy, kterou odvážně uskutečnil v roce 1929 Otto Berauer. „Všichni se vždy zajímali o to, jak to tehdy dokázal, a tak jsem se rozhodla to zopakovat,“ říká Klára Sovová, majitelka Luční boudy. „Chci se vracet k historii, protože jsem přesvědčena, že se z ní můžeme poučit, dobré věci znovu využít a ty špatné už nikdy neopakovat,“ domnívá se Klára, díky níž si mohou čtenáři přečíst reportáž přímo z místa opakování tohoto smělého pokusu.

U zrodu nápadu stál fotograf Jiří Šimeček, kterého myšlenka opakování velkého skoku napadla právě při prohlížení fotek z historie Luční boudy. Jemu se pak podařilo přesvědčit českou pobočku firmy Redbull, aby ‚šli do akce‘.

Definitivní rozhodnutí o kaskadérském kousku nakonec padlo díky přítomnosti světové lyžařské skokanské špičky v Deštném na závodech Big Air. Olympijský medailista v akrobatickém lyžování Nick Goepper z USA se rozhodl, že do toho půjde a po 91 letech skok napodobí. Klára Sovová poprosila Krakonoše, ať pošle v únoru ještě trochu sněhu. Prosba byla vyslyšena a v druhé půlce února sníh opravdu napadl.

Podle dobové fotky s Ottou Berauerem byl tedy na 2. března 2020 připravován dvanáctimetrový skok ze střechy Luční boudy. Nick Goepper je – jak všechny dámy určitě potvrdí – velký fešák.

Tým Redbullu byl naprosto profesionální. Přijel den před skokem a společně s rolbami z Luční boudy připravili doskok. Z fotek je vidět, jak vysoko byl sníh navýšen, aby si skokan mohl přesně vyměřit dopad. Vzhledem k přísným podmínkám KRNAP se museli vejít jen na cestu. Po prvních asi sedmi tréninkových seskocích, které byly mimořádně náročné kvůli mlze, museli zúžit dopad, aby byl co nejvíce podobný dobové fotografii.

Jak je z prvních fotek vidět, počasí akci příliš nepřálo, a tak nezbývalo, než hypnotizovat předpověď a držet si palce. Okolo třetí odpoledne vysvitlo slunce a rozehnaly se mraky.

Klára Sovová mohla o celé věci mluvit jen v náznacích, a to i na facebooku. Vše ostatní si vzal pod svá křídla Redbull.

„Nakonec vše dobře dopadlo a já se můžu pochlubit společnou fotkou s týmem Redbull, kterému za ten zážitek děkuju.

Dále bych chtěla poděkovat Nemocnici ve Vrchlabí, Medical Pointu, která zařídil lékařskou podporu,“ říká Klára Sovová a dodává: „Doufám, že vás těchto pár fotografii ze zákulisí navnadí se podívat na unikátní fotografie a video na www.Redbull.cz. Porovnání fotografie z roku 1929 a 2020 dopadlo podle mne na výbornou. Jsem hrdá také na lidi z Luční boudy, díky nimž se také podařilo zorganizovat unikátní projekt, který zviditelnil Trutnovsko a naše krásné Krkonoše po celém světě.“

Jiří Vrátný

Komentáře