Všichni známe ta zásadní fakta o největší skupině v historii hudby. Nejznámější desky, jejich party, McCartneyho veganství, Yoko Ono nebo Lennonovu vraždu. Dělo se toho ale mnohem víc. Detaily, které možná neurčují zásadní trajektorii kariéry, ale jsou ve většině případů vtipné. 

Taky ilustrují, jak ikonicky cool The Beatles byli.

Noc, kdy George Harrison přišel o panictví

Bylo to v Hamburku a celá skupina spala na patrových postelích (pokud jste někdy bydleli na kolejích, víte, jak to je…). John, Paul a Pete Best byli celou dobu v pokoji a když jaksi Harrison dokončil svou práci, začali hlasitě aplaudovat.

Chtěli vybudovat utopii v Řecku

V roce 1967 si The Beatles skoro koupili ostrov na pobřeží Řecka, kousek od Atén. Plánovali založit svou vlastní, utopistickou a mírumilovnou komunitu. Nejvíce to podporoval Lennon, protože tvrdil, že lidstvo zkusilo války a násilí a stejně to nefungovalo. Tak proč nezkusit tohle. Z celého plánu sešlo kvůli jediné větě Paula. „Stejně to nebude mír, protože se věčně budeme dohadovat, kdo bude čistit latríny“.

Poprvé si dali LSD omylem

Na společné večeři v roce 1965 se sešli manželé Harrisonovi, manželé Lennonovi, Patti Boyd a John Riley. Aniž by to kdokoliv tušil, Riley dal po večeři každému do šálku LSD. I když plánovali jít do klubu, zůstali celou noc v restauraci a personál se bál je vyhodit. Harrison tehdy v noci vyznal lásku všem lidem, které potkal. Bylo jich asi padesát.

Původní slova Yesterday nebyla Yesterday

Jednou ráno se Paul probudil a v hlavě mu zněla melodie jednoho z nejúspěšnějších hitů vůbec – Yesterday. Dokonce je to i Putinova oblíbená, takže z ní třeba bude za pár let naše hymna. Každopádně, protože nemohl najít správná slova a nechtěl melodii zapomenout, Paul si zpíval o míchaných vajíčkách.

V Německu je zatkli kvůli zapálenému kondomu

Když ještě nebyli slavní, The Beatles žili v zadní části malého kina v Hamburku. Hned vedle toalet – dokonce se museli mýt a holit v mušlích. Každopádně, George Harrison byl vyhozen ze země kvůli nízkému věku a těsně předtím, než i zbytek skupiny opustil zmíněné kino, zapálili ve svém pokoji kondom. To rozčílilo vlastníka a nechal je zatknout.

FOTO: The Beatles v obrazech

The Beatles v obrazech - 236The Beatles v obrazech - 170The Beatles v obrazech - 146The Beatles v obrazech - 377-12compressedThe Beatles v obrazech - abbey
Další fotky
The Beatles v obrazech - the-beatles-the-beatles-32961626-1280-883The Beatles v obrazech - beaefThe Beatles v obrazech - 212The Beatles v obrazech - the-fab-four-the-beatles-13783798-1280-800

Jak McCartney balil holky

Když se The Beatles dali dohromady, Lennon z nich byl nejstarší, chodil na uměleckou vysokou a navštěvoval party, které bychom dnes nazvali hipsterskými. Protože si Paul nikdy nebyl sám sebou v tomto prostředí jistý, začal si oblékat jen černou, obvykle seděl v rohu a jakmile k němu přišla nějaká dívka, snažil se ji sbalit na zpívání vymyšlených songů ve francouzštině. Ale neuměl francouzsky. O pár let mu Lennon navrhl, ať o tom napíše písničku, a tak vznikla „Michelle“.

Když Vatikán odpustil The Beatles

Vatikán velice slavně označil The Beatles za následovníky satana a největší hříšníky pod sluncem. V roce 2010 ale vydali oficiální prohlášení, že Revolver je nejlepší popové album v historii. Bylo to gesto smíření. Jediný, kdo se k tomu vyjádřil byl Ringo a ten řekl, že ho to vůbec nezajímá.

The Beatles se rozpadli v Disneyworldu

Člověk by si představil nahrávací studio nebo nějaký tajný, hotelový bar ve tři hodiny ráno. No a ono se to stalo v Disney Worldu. John byl v jednom z tamních hotelů a po telefonu ohlásil konec ostatním. Pak si vzal pero a podepsal dokumenty k ukončení spolupráce a rozdělení práv.

Když Paul potkal Johna

Bylo asi deset hodin dopoledne, když se dva mladíci poprvé potkali. Oběma bylo kolem 13. let a John se trošku motal. Až zpětně došlo Paulovi, že John už byl tehdy opilý jako doga.

Václav Mensa

Komentáře