Dovolená v Česku není z nouze ctnost. Je to jen návrat k domácímu zlatu, které jsme vzhledem k možnostem poznávat svět považovali za samozřejmé, a trochu na něj zapomněli. Skvělé je, že i do té nejvzdálenější destinace, která vás napadne, to není dál než pět hodin autem, což je čas běžně promrhaný čekáním na letištích. Všude vám rozumějí, takže tak nějak přirozeně cítí, co máte rádi a co vám udělá radost. Do lázeňských a wellness hotelů v Česku se za posledních dvacet let naučili jezdit hosté z celého světa nejen kvůli krásným místům, ale také špičkovému servisu, který rozkvetl na úroveň, jakou jsme kdysi tiše obdivovali v zahraničí. 

Česko je nádherná země s neskutečně pestrou krajinou. Vyhřáté skály, oblé kopce, tiché stráně, zurčící toky, hravé stezky, šumící louky, divoké ovoce jsou jen letmou vzpomínkou na naše dětské prázdniny, do nichž se teď můžeme vrátit a znovu si je užít.

České a moravské hory mají řadu předností, jaké jsme si v minulosti neuvědomovali. Díky pečlivé práci Klubu českých turistů u nás existuje na čtyřicet tisíc čtyřbarevně značených turistických tras. Takovou síť nemají nikde ve světě. Zatímco v zahraničí je často užívání cest omezené z důvodů majetkových poměrů, u nás je s výjimkou chráněných oblastí povoleno užívat pěšiny a cesty takřka neomezeně. Pocítí to i cyklisté, kteří se nemusejí omezovat na pár vymezených cyklostezek. Vůbec nejvíc to pak docení milovníci horských kol. Mimo tisíce turistických cest si můžou užít vzrušující jízdu v desítkách vynikajících trailových středisek, které za posledních pár let vybudovaly mnoho kilometrů úžasně hravých singletracků. Češi jsou všeobecně velmi tolerantní i ke psům a jejich majitelům, pro něž domácí dovolená představuje způsob, jak si odpočinout bez stresu, že jejich čtyřnohý přítel někomu překáží.

Můžeme odpočívat, zdolávat hřebeny, sjíždět pěšiny, uchodit se do úplného vypnutí a na čerstvém vzduchu dostat naléhavou chuť pořádně se najíst a pak se uvelebit v horké vodě nebo se natáhnout na dýchající dřevo v roztopené sauně. Vypnout, vzdálit se od každodenního komíhání, zklidnit se a najít pevnou zem pod nohama, to je přesně to, co si přejeme letos v létě zažít.

Při výběru jsme vycházeli z hodnocení na českém rezervačním online systému Spa.cz, který v současnosti nabízí 2 896 balíčků v lázeňských destinacích a wellness hotelech. Vedle tradičních míst, jako jsou Karlovy Vary, Mariánské Lázně či Františkovy Lázně, Lázně Luhačovice, Poděbrady, Teplice nad Bečvou, Třeboň, nebo Lázně Libverda jsou ve výběru stovky atraktivních míst, kde poskytují služby na špičkové úrovni a které si říkají o vyzkoušení. Výhodou je, že na Spa.cz najdete osobní hodnocení českých uživatelů a hostů, jejichž zkušenosti vám snadno pomohou s rozhodováním o vlastní dovolené. Přijměte naše tipy jako dobré přátelské rady, jak si ji vychutnat jako nikdy dřív.

Za bikovými traily světového poháru

Kam: Nové Město na Moravě

Tip na ubytování: Hotel Ski, hodnocení spa.cz: 83 %

Kdo objíždí závody horských kol, řekne vám, že vůbec nejlepší atmosféra je v Novém Městě na Moravě. Závodníci to na Vysočině milují. A vy můžete také, protože síť singletracků pro veřejnost je navržena tak, aby se závodní duch dotkl každého milovníka cyklistiky. Myslíme tím opravdu každého, protože zde mysleli nejen na borce, co beze strachu přelítnou těžké, technické úseky, ale i na malé bajkery, kteří to teprve dostávají do paže, nebo handbikery, kterým se budou líbit široké tratě. Únavu zklepnete v hotelovém wellness se saunou a protiproudovým bazénem, energii pak doplníte v restauraci s krajovými specialitami.

Za nejčistším vzduchem

Kam: Ludvíkov v Hrubém Jeseníku

Tip na ubytování: Peras Wellness Hotel, hodnocení spa.cz: 95 %

Víte, kde leží nejvyšší bod České republiky? Na Sněžce to není! Až do výšky 1654 totiž sahá špička televizní věže na Pradědu, nejvyšší hoře Jeseníků. O okolní oblasti se tvrdí, že oplývá nejčistším vzduchem ve Střední Evropě. Do lázní Karlova Studánka v pohoří Hrubý Jeseník proto jezdí dýchat astmatici i další nemocní s horními dýchacími cestami. Abyste nasáli horský vzduch do plných plic, můžete si vyrazit na kolech, e-bicích nebo s nordic walkingovými holemi – vybavení vám půjčí v hotelu, kde mají kromě půjčovny i lezeckou stěnu. Odpočinek pak tělu dopřejete v jedné ze tří útulných saun.

Na akční rodinnou dovolenou do Valašska 

Kam: Všemina ve Zlínském kraji

Tip na ubytování: Activitypark Všemina, hodnocení spa.cz: 86 %

Resort Všemina je místo obklopené Hostýnskými a Vizovickými vrchy, kde mají rádi děti. Skvělý tip pro rodinnou dovolenou. Ve Všemině najdete skvělé sportovní zázemí – bazén, tělocvičnu, hřiště, které si děti užijí díky bohatému programu animátorů opravdu dosyta. Navíc jsou vítáni i domácí mazlíčci, odpadá tak starost, kam s nimi. Půjčte si kolo a prozkoumejte místní okolí, kterým se můžete kochat i z lodi na Baťově kanálu. O zážitky tu nebude nouze.

Na biky i za relaxem do Jizerských hor

Kam: Frýdlant v Libereckém kraji

Tip na ubytování: Antonie Hotel Superior, hodnocení spa.cz: 94 %

Antonie Hotel vás nadchne už na první pohled. Svým komorním počtem pokojů osloví dvojice, které si chtějí užít klidu v romantické atmosféře originálně a funkcionalisticky pojatého prostoru s relaxační oázou. Milovníci horských kol si zde přijdou na své, z hotelu za pouhých 20 minut se dostanete na nejpopulárnější síť stezek pro MTB Singltrek pod Smrkem, kde si užijete více jak 60 km stezek různých obtížností. Užijte si relax i adrenalin v malebné přírodě Jizerských hor.

Za šumavskými vlky

Kam: Srní na Šumavě

Tip na ubytování: Hotel Srní, hodnocení na spa.cz: 89 %

Kraj spisovatele Karla Klostermanna má své srdce v Srní, centru Šumavského národního parku. Vedle starých příběhů zde vznikl i jedinečný výběh, v němž dnes můžete sledovat vlky z asi 300 metrů dlouhé pozorovací lávky. Pokud vás přitom napadne, že je nejvyšší čas něco zakousnout, uspokojí vás hotelová restaurace podávají šumavské speciality připravené z místních surovin. Z okolí budou nadšení silniční i horští cyklisté, o turistech nemluvě. Kdo hledá neobvyklé zážitky, může v hotelu vyzkoušet simulátor s nepřeberným množstvím virtuálních sportů od amerického fotbalu až po golf.

Komentáře