Jeden z madagaskarských ostrovů byl kdysi útočištěm pirátů ze všech koutů světa. Tropický ráj se stal pro tisícovku z nich domovem, když zrovna na moři neplundrovali lodě s bohatým nákladem, i místem posledního odpočinku…

Malý ostrov Nosy Boraha, dříve známý jako Île Sainte-Marie, leží necelých sedm kilometrů od východního pobřeží Madagaskaru. Právě jeho strategicky dobré umístění nedaleko námořních obchodních cest a přírodní podmínky s klidnými zátokami, dobrou úrodou a tichými vodami se staly perfektním místem pro muže (a jejich rodiny) hledající dočasný klid v obklopení podobně smýšlejících společníků před dalšími pirátskými výpady.

FOTO: Ostrov Île Sainte-Marie ukrývá jediný hřbitov pirátů na světě

Ostrov Île Sainte-Marie ukrývá jediný hřbitov pirátů na světě - f02bace3182defac5647d9037748a095Ostrov Île Sainte-Marie ukrývá jediný hřbitov pirátů na světě - cimetiere_pirate_sainte_marie_journal_evasionOstrov Île Sainte-Marie ukrývá jediný hřbitov pirátů na světě - photo0jpgOstrov Île Sainte-Marie ukrývá jediný hřbitov pirátů na světě - Sainte_marie_Madagascar_pirate_cemeteryOstrov Île Sainte-Marie ukrývá jediný hřbitov pirátů na světě - madagascar-pirates-cemetery (1)
Další fotky
Ostrov Île Sainte-Marie ukrývá jediný hřbitov pirátů na světě - William_KiddOstrov Île Sainte-Marie ukrývá jediný hřbitov pirátů na světě - Every,HenryOstrov Île Sainte-Marie ukrývá jediný hřbitov pirátů na světě - P4131033Ostrov Île Sainte-Marie ukrývá jediný hřbitov pirátů na světě - cemetary

„Ostrov pirátů“, jak byl Nosy Bohara nazván na jedné mapě z roku 1733, sloužil pirátům za pozemský ráj v 17. a 18. století. Tehdy se na ostrově usídlilo na 1000 korzárů – někteří z nich si zde užívali v časech „dovolené“ s domorodými kráskami, další se dokonce rozhodli zapustit kořeny a vychovat děti.

Nosy Boraha neboli Île Sainte-Marie.

Součástí tropického „ráje na zemi“ byla i smrt. Pokud zesnul nějaký z obyvatel (v 17. a 18. století tedy nejpravděpodobněji pirát), byl pohřben na kopci s výhledem na jednu z překrásných zátok, ve stínu palmových stromů. Dnes je na hřbitově zachováno okolo 30 náhrobků. Mnohé jsou již nečitelné, na některých zas najdete jasný obrys lidské lebky s překříženými hnáty.

Kdo najde poklad? Zlato z pirátské lodi Esperanza zřejmě leží pohřbeno uprostřed osamělého atolu Palmyra

Mezi legendární korzáry obývající „pirátský ráj“ patřili třeba William Kidd nebo Henry Every, který se stal inspirací pro román Daniela Defoa „Dobrodružný život kapitána Singletona“. V okolí ostrova se kromě koster dávno zapomenutých pirátů nachází další a poněkud jiné skelety – potopené pirátské lodě, které stále lákají lovce pokladů.

Jan Králík

Komentáře