Zapomeňte na vyschlého Tutanchamona nebo zmrzlého Ötziho, čínská „spící kráska“ Lady Dai zemřela před víc jak 2000 lety a její tělo dodnes vypadá, jakoby opustilo náš svět předevčírem – řadí se tak k nejlépe zachovaným lidským ostatkům vůbec.

Xin Zhui známá také jako Lady Dai zemřela roku 163 př. n. l. a ve své době žila extravagantní život bohaté manželky během čínské dynastie Chan – to, co ji ale proslavilo po celém světě, byl až objev její hrobky v 70. letech minulého století.

FOTO: 2000 let stará Xin Zhui a její neuvěřitelně zachovalé ostatky

2000 let stará Xin Zhui a její neuvěřitelně zachovalé ostatky - lady-xin-zhu-1024×6832000 let stará Xin Zhui a její neuvěřitelně zachovalé ostatky - snimek-obrazovky-2018-09-25-v-9-21-052000 let stará Xin Zhui a její neuvěřitelně zachovalé ostatky - snimek-obrazovky-2018-09-25-v-9-21-102000 let stará Xin Zhui a její neuvěřitelně zachovalé ostatky - xin-zhui-recreation2000 let stará Xin Zhui a její neuvěřitelně zachovalé ostatky - lady-dai-tomb-layout
Další fotky
2000 let stará Xin Zhui a její neuvěřitelně zachovalé ostatky - lady-of-dai-mummy-2

V roce 1971 čínští dělníci kopali protiletecký kryt, když narazili na jiný, poněkud hrůzu anebo úžas nahánějící úkryt – starověkou hrobku Lady Dai, jejího manžela a mladíka, který byl zřejmě jejím synem.

Jedno tělo vynikalo nad ostatní – a to právě ono Lady Dai. Uvnitř čtyř malovaných sarkofágů leželo tělo čínské panovnice zabalené do dvaceti vrstev látky, netknuté, hebké a měkké. Xin Zhui vypadala, jako že jenom spí.

Tělo Lady Dai patří k nejlépe dochovaným lidským ostatkům podobného stáří a řadí se k nejdůležitějším archeologickým objevům 20. století. Pod její jemnou kůží slonovinové barvy jsou stále pružné svaly, které dokonce umožňují ohýbat její končetiny. Orgány a cévy, které dokonce ukrývaly malé množství krve, zůstaly netknuté. Na hlavě měla krom svých vlasů připevněnou paruku, na víčkách zůstaly řasy a v nose chloupky. I ty nejjemnější detaily, jako jedinečný vzor otisků prstů, jsou stále čitelné.

Malované sarkofágy Lady Dai

Takto dokonale zachované tělo, které bylo posmrtně naloženo do neznámé tekutiny s vysokým obsahem hořčíku, umožnilo lékařům provést pitvu – a právě díky této možnosti je Xin Zhui důležitým mezníkem pro poznání života starověké Číny.

Xin Zhui zemřela na zástavu srdce ve svých 50 letech – výsledek jejího nestřídmého a zřejmě i divokého života. Obézní dáma trpěla cukrovkou, během života neměla dostatek pohybu a její jídelníček nepatřil k těm nejskromnějším. V posledních pár minutách před svou smrtí si pochutnávala na melounu, jehož semínka byly nalezeny v žaludku této opulentní krasavice.

V rozlehlé hrobce bylo krom pozoruhodného těla nalezeno na tisíce artefaktů doprovázející Lady Dai na onen svět. Mezi hudebními nástroji a dokumenty samozřejmě nesměly chybět ani kosmetické přípravky.

Jan Králík

A jak ve skutečnosti vypadal slavný Tutanchamon se dozvíte zde.

Komentáře