Zlatá posmrtná maska nejslavnějšího faraona Tutanchamona je symbolem starověkého Egypta a troufáme si tvrdit, že si její podobu dokáže vybavit úplně každý. Jenže realita byla poněkud jiná. Za nádhernou maskou se ukrýval nehezký muž s předkusem a ženskými boky.

Tým francouzských vědců zrekonstruoval na základě počítačových scanů a testů DNA pravou tvář legendárního Tutanchamona. Z více než 2000 CT scanů se vědcům povedlo získat základní rysy obličeje jako velikost nosu, nebo polohu a tvar úst a brady. Podle těchto údajů vymodelovala přední světová antropologická sochařka Elizabeth Daynès co nejpřesnější podobu Tutanchamonovy hlavy. Podle hliněného modelu poté vytvořila sádrový odlitek, na kterém vyrobila silikonový model v tělovém odstínu. Finální podobu získala Daynès díky precizní práci s těmi nejmenšími detaily včetně vlasů, řas, tehdejšího líčení a skleněných očí. Výsledek byl šokující.

FOTO: Tutanchamon měl předkus, koňskou nohu a široké boky jak ženská

Tutanchamon měl předkus, koňskou nohu a široké boky jak ženská - tutankhamun-the-truth-uncoveredTutanchamon měl předkus, koňskou nohu a široké boky jak ženská - tuta-3Tutanchamon měl předkus, koňskou nohu a široké boky jak ženská - 3392163302_5508479045_bTutanchamon měl předkus, koňskou nohu a široké boky jak ženská - opravdovyTutanchamon měl předkus, koňskou nohu a široké boky jak ženská - web-tutankhamun-mask-get
Další fotky
Tutanchamon měl předkus, koňskou nohu a široké boky jak ženská - the-sarcophagus-of-king-tutankhamunTutanchamon měl předkus, koňskou nohu a široké boky jak ženská - artifacts-from-tombs-of-the-egyptian-boy-king-tutankhamun

Tvář mladého faraona byla zdeformovaná, pravděpodobně díky tomu, že jeho rodiče byli sourozenci. Tutanchamon měl velký předkus a částečný rozštěp horního patra. Levou nohu měl kratší než pravou a vytočenou dovnitř, takže musel chodit o holi. Navíc měl spíše ženskou postavu, se širokými boky a úzkými rameny a celkově působil více jako mrzák, než mocný vládce.

Analýza Tutanchamonovy DNA prozradila, že jeho rodiče Achnaton a Nefertiti byli sourozenci, což nebylo ve Starověkém Egyptě nic výjimečného, ale na neblahém zdravotním stavu jejich syna se to bohužel podepsalo. Incest byl pravděpodobně i příčinou faraonovy předčasné smrti ve věku nedožitých 19 let.

Vědci vyvrátili starší mýty o tom, že byl Tutanchamon zavražděn, nebo že zemřel při závodech na koňských spřeženích. Pitva ukázala, že neutrpěl žádná velká zranění a díky deformaci nohy a kulhání byly v jeho případě jakékoliv náročnější sportovní aktivity vyloučeny. Jeho jediným zraněním byla zlomenina v oblasti nad kolenem, která by mohla být příčinou infekce a následnou smrtí na otravu krve. Vědci však na základě výsledků genetických testů připouštějí spíše smrt na základě nakažení malárií, nebo z důvodu dědičné zhoubné nemoci způsobené incestem jeho rodičů.

O nález Tutanchamonovy hrobky se zasloužil britský archeolog Howard Carter, který ji objevil v roce 1922 v Údolí králů v Luxoru. V hrobce byla zachována téměř kompletní pohřební výbava se zlatými poklady. Tělo Tutanchamona našel Carter až v roce 1925. Jeho sarkofág byl ve čtyřech pozlacených skříních a třech rakvích.

Ta poslední byla celá ze zlata a vážila přes 110 kilo. To mu vysloužilo přezdívku Zlatý chlapec. Spolu s faraónem byly ve zvláštních rakvích pohřbeny i dvě embrya. Dosud se neví, zda šlo o jeho nenarozené potomky. Faraonova mumie byla nabalzamována bez srdce, se ztopořeným údem v úhlu 90 stupňů směrem k tělu a celá byla pokryta silnou vrstvou černé tekutiny. Způsob balzamování a celý obsah hrobky je jednou z největších záhad v historii archeologických objevů a díky novým technologiím a postupům vědeckých týmů se možná brzy dozvíme nějaké další senzační informace.

Pokud vás zajímá, jak vypadal nejstarší počítač historie, čtěte zde.

 

Komentáře