Kou-ťienův meč, objevený v roce 1965, se dochoval v zázračně perfektním stavu. Jeho čepel byla po nálezu lesklá a ostrá tak, že byl schopen i po téměř 2500 letech lehce rozseknout stoh dvaceti listů papíru.

V roce 1965 objevili archeologové v čínské provincii Chu-pej nedaleko zřícenin Jinanu, hlavního města starověkého státu Yue, unikátní nález. V jedné z padesáti hrobek, ve kterých bylo uloženo více než 2000 předmětů, našli kostru a dřevěnou, téměř vzduchotěsnou bednu, ve které byl uložen meč. Kromě nádherného zdobení, žádné známky koroze a celkově perfektního vzhledu archeology nejvíce zarazil fakt, že jeho čepel byla stále ostrá.

FOTO: Legendární meč, který se vzepřel času

Legendární meč, který se vzepřel času - goujian-hubei-provincial-museum-2Legendární meč, který se vzepřel času - goujian-hubei-provincial-museum-4Legendární meč, který se vzepřel času - goujian-hubei-provincial-museum-3Legendární meč, který se vzepřel času - goujian-hubei-provincial-museum-5Legendární meč, který se vzepřel času - 3167454
Další fotky
Legendární meč, který se vzepřel času - 38483Legendární meč, který se vzepřel času - 38485Legendární meč, který se vzepřel času - 1479306172-0Legendární meč, který se vzepřel času - sword_of_goujian_hubei_provincial_museum_2015-04-06_01-editLegendární meč, který se vzepřel času - king-goujian-of-yue

Půl metru dlouhý meč s pět centimetrů širokou čepelí vyrobený z mědi s příměsí železa a cínu patřil Kou-ťienovi, králi říše Yue.

Na jedné straně čepele jsou viditelné dva sloupce textu. Osm znaků je napsáno ve starobylém písmu, kterému se říká „ptáci a červi“, což je varianta obtížně čitelného pečetního písma. Počáteční analýza textu dešifrovala pouze šest z osmi znaků: „Císař Yue“ (越王) a „tento meč byl vyroben pro jeho osobní použití“ (自 作用 劍). Zbývající dva znaky byly považovány za jméno císaře.

Kou-ťien (vládnoucí v letech 496–465 př. n. l.) byl jeden z nejznámějších čínských císařů. Příběh o jeho boji s králem státu Wu je známý po celé Číně. V roce 495 př.n.l. byl poražen, a po pěti letech v zajetí okamžitě začal plánovat pomstu. O deset let později dovedl svoji armádu do hlavního města Wu a soupeře přemohl. Tyto vojenské konflikty vedly k neustálému zdokonalování zbraní a výroba těch nejlepších zbraní mohla trvat i několik let. Právě v poslední bitvě proti vládci Wu mu měl podle legend k vítězství pomoci zmiňovaný meč.

Dnes je meč vystaven v muzeu v Chu-pej společně s dalšími artefakty. Pro Číňany má tato zbraň velký historický význam. Odborníky i laickou veřejnost dodnes fascinuje, že se dochoval v tak vynikajícím stavu.

 

A zde si můžete přečíst příběh o japonském vojákovi se železným srdcem.

Komentáře