Na filipínském ostrově Lubang se Hiró Onoda skrýval do roku 1974. Po dlouhých 29 let žil s vědomím, že druhá světová válka ještě neskončila. Dokonce vedl bojové akce proti místním lidem.

To, že byli japonští vojáci srdcaři (až fanatici) je všeobecně známá věc. Některé projevy jejich loajálnosti ale překonávají nejdivočejší představy. Hiroo Onoda byl jedním z těch ztracených vojáků, kteří dlouhá desetiletí bojovali svou vlastní válku aniž by měli tušení, že ta opravdová již dávno skončila.

Onoda nebyl sám, ve zbrani s ním byli ještě dva další vojáci, kteří však na ostrově nakonec zemřeli. Skupinka Japonců napadala místní vesničany a několik jich dokonce zabila. Útočili hlavně kvůli jídlu, které místním kradli – v nepropustné džungli živořili doslova ze dne na den.

Onodo se vzdává

O tom, že se někde na ostrově ukrávají, se vědělo. Problémem ale bylo přimět je, aby se vzdali a aby akceptovali fakt, že Japonsko v druhé světové válce prohrálo. Japonští krajani se toho snažili docílit různými způsoby. Onodovi nad džunglí shazovali letáky, které byly podepsány legendárním generálem Jamašitou. V nich ho informovali, že válka dávno skončila. Onoda jim však nevěřil. Myslel si, že jde o lest Američanů a letáky spaloval v ohni. Aby ho přesvědčili, angažovali i jeho bratra, který na něj z letadla z megafonu volal, ale Onoda stále zatvrzele odmítal z pralesa vylézt. „Stále jsem byl ve válce, nepřipouštěl jsem si, že skončila,“ řekl později Onoda. Dostaly se k němu nějaké noviny, slyšel i různé zprávy z rádia, vše ale zatvrzele odmítal.

FOTO: Příbeh japonského vojáka s železným srdcem

Příbeh japonského vojáka s železným srdcem - hiroo-onoda-suzukiPříbeh japonského vojáka s železným srdcem - hiroo-surrendersPříbeh japonského vojáka s železným srdcem - Onodo kapitulujePříbeh japonského vojáka s železným srdcem - Předávání mečePříbeh japonského vojáka s železným srdcem - onodo
Další fotky
Příbeh japonského vojáka s železným srdcem - hiroo-junglePříbeh japonského vojáka s železným srdcem - hiroo-weaponsPříbeh japonského vojáka s železným srdcem - hiroo-returns-japan

Nakonec se k němu přece dostal mladý japonský cestovatel. Hledal ho v džungli a šťastnou náhodou se mu podařilo s ním setkat. V té době už byli ostatní dva vojáci mrtví. Japonský dobrodruh s Onodou strávil dva dny. Celou dobu se ho snažil přesvědčit, že je rok 1974 a válka skončila již před čtvrt stoletím. Onoda ovšem neuvěřil ani jemu. Cestovateli ale nakonec přece jen dal podmínku, za které by uvěřil, že válka skončila. Pokud přijde jeho přímý velitel major Taniguči a vše potvrdí, slíbil, že se vzdá.

Naštěstí byl Taniguči stále naživu, i když se živil jako knihkupec a válku dávno pustil z hlavy. Vyhověl žádosti úřadů, ještě jednou si naposledy oblékl svou starou vojenskou uniformu a přiletěl na ostrov. S Onodou se setkal a dal mu poslední rozkaz: Vzdej se, válka skončila. Oddaný Onoda odevzdal svůj meč a po 29 letech se vzdal.

Petr Bílek

Komentáře