Meč, který zřejmě patřil anglickému důstojníkovi, ležel celých 300 let netknutě pod zemí, dokud ho neobjevil desetiletý školák při své úplně první procházce s detektorem kovu, který si toužebně přál k narozeninám.

Fionntan Hughes ze Severního Irska s velkou zálibou v hledání pokladů, si ke svým desetiletým narozeninám přál dárek, poněkud neobvyklý pro většinu dětí jeho věku – detektor kovu. Hughesovi se onoho večera splnil sen hned nadvakrát.

FOTO: 300 let starý meč anglického vojáka objevil školák za svým barákem

300 let starý meč anglického vojáka objevil školák za svým barákem - young-metal-detectorist300 let starý meč anglického vojáka objevil školák za svým barákem - ancient-sword300 let starý meč anglického vojáka objevil školák za svým barákem - 100626300 let starý meč anglického vojáka objevil školák za svým barákem - ancient-basket-handle-sword300 let starý meč anglického vojáka objevil školák za svým barákem - unnamed
Další fotky
300 let starý meč anglického vojáka objevil školák za svým barákem - 4b70633583fe146a72a436df2cf270d0

Detektor kovu dostal a nedočkavě se se svým otcem a bratrancem ihned vydali probádat útroby otevřené krajiny nedaleko domova. Po dvou „falešných“ poplaších s obyčejným nálezem narazili do třetice na skutečný poklad. Pouhých třicet centimetrů pod zemí spočívala zrezavělá zbraň.

Podobný meč stejného typu.

Po očištění nálezcům došlo, že se zřejmě jedná o starožitný meč. To potvrdilo i vyjádření několika antikvářů a vojenských historiků. Rozmezí datace meče se odhaduje na dobu od konce 17. do počátku 19. století.

Philip Spooner, který se již 30 let věnuje obchodu se starožitnými zbraněmi se k narozeninovému nálezu vyjádřil se slovy: „Jde o meč s jílcem ve tvaru koše, který používali angličtí důstojníci a dragouni okolo roku 1720 až 1780, nebo se také může jednat o skotský meč z doby mezi lety 1700 až 1850.“ Zároveň dodává, že zdobení košového jílce však naznačuje že šlo o zbraň anglickou.

Teenager našel v Německu unikátní stříbrnou dýku římského legionáře. Krásně zdobená zbraň byla pohřbena 2000 let v zemi

Rodina Hughesových je v kontaktu s několika archeology, kteří se na objev podívají podrobně. Zatímco desetiletý nálezce Fionntan doufá, že z nálezu kápnou „nějaké peníze“ otec chce nejspíš v budoucnu věnovat zbraň do muzea.

Jan Králík

Komentáře