V první chvíli si asi představíte celosvětové epidemie. Ptačí chřipka, ebola a podobně. Jenže skutečnost není tak dobrodružná a mediálně přitažlivá. Nejvíc nás zabíjejí nemoci, kterým se dá předcházet, respektive omezit riziko jejich výskytu. Jak tedy vypadá TOP 5 nemocí, které zabíjejí nejčastěji?

FOTO: Jak vypadají nemoci, které nás zabíjejí nejčastěji?

Jak vypadají nemoci, které nás zabíjejí nejčastěji? - snimek-obrazovky-2018-07-24-v-11-17-15Jak vypadají nemoci, které nás zabíjejí nejčastěji? - snimek-obrazovky-2018-07-24-v-11-18-57Jak vypadají nemoci, které nás zabíjejí nejčastěji? - snimek-obrazovky-2018-07-24-v-11-20-21Jak vypadají nemoci, které nás zabíjejí nejčastěji? - snimek-obrazovky-2018-07-24-v-11-21-13Jak vypadají nemoci, které nás zabíjejí nejčastěji? - snimek-obrazovky-2018-07-24-v-11-21-59


Ischemické nemoci srdce a cévní onemocnění

Tento údaj nás příliš nepřekvapuje – mezi smrtelnými nemocemi se jedná o evergreen. Kouření, vysoký cholesterol, nadváha, dědičná dispozice. Příčin je spousta a jsou pořád stále stejné. V poslední době se do popředí ještě výrazně tlačí stres z práce.
Prevence: celkově zdravý životní styl, dostatek pravidelného pohybu, spánku i odpočinku, střídmé pití alkoholu.

Mrtvice

Způsobí ji buď krvácení do mozku nebo krevní sraženina. Čím dřív se po mrtvici dostanete do nemocnice, tím větší naději na nepoškození mozku budete mít. Dnes už je naštěstí neurochirurgie tak daleko, že potřebný operační zákrok na mozku se už nemusí vždy dělat otevřením lebky, operuje se například i přes tříslo.
Prevence: úplně stejná jako v prvním případě.

Onemocnění dýchacích cest

Sem patří chřipka, zápal plic, tuberkulóza, bronchitida. Všechny nejrůznější podoby virových infekcí, které v dýchacích cestách a plicích způsobí infekci, která může být tak agresivní, že organismus s ní přestane být schopen bojovat. Stačí si vzpomenout na ptačí nebo prasečí chřipku.
Prevence: hlavně to nikde nechytit!

Rakovina plic

Také bohužel nepřekvapivý údaj. Riziko jejího výskytu se samozřejmě nejvýrazněji zvyšuje kouřením, tak si to dobře rozmyslete, pokud máte potřebu si nyní zapálit.
Prevence: tak to asi není ani znovu opakovat. A také zbytečně nekuřte pasivně.

Cukrovka

Byla, je a bude a nic s tím neuděláme. Hormon inzulin lze do těla dostávat uměle (hlavně injekcemi), ale preparát, který by obnovil jeho přirozenou tvorbu, neexistuje. Hladinu cukru v krvi tedy musí nemocní cukrovkou neustále kontrolovat. Cukrovka je dnes smrtelným problémem především v chudých zemích a nižších sociálních vrstvách.
Prevence: zdravá strava, případně vhodná dieta, nejíst celý dort každý den, hýbat se, být dostatečně na čerstvém vzduchu.

Martin Hradecký

Žijte zdravě a nejezte nic bizarního!

Komentáře